Hiába az angolszász nexus, a letelepedéshez nekik is ugyanolyan procedúrán kell átesniük, mint másoknak.
A Magyar Nemzet szerdai cikke leszögezi: noha a brit királynő továbbra is az alkotmányos monarchia feje, így Kanada – és az egykori Brit Birodalomhoz tartozó többi domínium – államfője, örökösei semmilyen különleges bánásmódra nem jogosultak. A hercegi, de immár nem királyi fenség pár helyzetét tovább nehezíti, hogy az észak-amerikai ország ráadásul – Ausztráliával és Új-Zélanddal ellentétben – nem ismeri el a brit trónöröklési rendet, azaz a brit korona alá tartozó nemzetközösségi országok közül egyedül Kanadában nincs egyértelmű jogi helyzete az ő királyi fensége titulusról egyébként is lemondó házaspárnak.
A lap által idézett jogászok véleménye szerint ez röviden annyit jelent: Harrynek és Meghannek át kell mennie a szokásos bevándorlási eljárásokon. A szakemberek azt is kiemelik: a pár akkor járna jobban, ha főiskolai végzettsége miatt Meghan nyújtana be letelepedési kérelmet, míg Harry kísérő-eltartottként venne részt a folyamatban. A 38 éves egykori színésznő helyzetét az is könnyíti, hogy korábban már egy sorozat szereplőjeként vállalt munkát a juharfa-szirup országában.
Amennyiben Harry lenne a fő kérvényező, a helyzet bonyolultabb lenne, a napilap cikkében idézett Green and Spiegel bevándorlási ügyvédi iroda szerint előélete miatt a herceg egyáltalán nem számít versenyképes jelentkezőnek a jelenlegi szabályok szerint: a kanadai bevándorlási eljárás fő elve ugyanis az, hogy az országba érkező bevándorlók és menekültek többségét maga az állam, illetve a tartományok választják ki, legtöbbször végzettségük vagy munkatapasztalatuk szerint, így általában ők az átlagos kanadaiaknál jóval iskolázottabbak.
Végezetül a Magyar Nemzet cikke megjegyzi: francia nyelvismerettel a pár szert tehetne némi pluszpontra is, a szabályok értelmében azonban angol nyelvből mindenképp vizsgázniuk kellene, függetlenül attól, hogy az az anyanyelvük.
(Mandiner)