Egész Európát anarchiába süllyesztheti Ilaria Salis: a magyarverő nő új antifasizmust sürget
„Ez egy társadalmi és politikai kihívás. Egy európai, internacionalista kihívás” – mondta az EP-képviselő.
Haraggal és tapssal is fogadták Giuseppe Contét.
Haragos kiabálással és tapssal is fogadták Giuseppe Contét a válsághelyzetbe került dél-olaszországi Ilva acélgyár munkásai péntek este, amikor a kormányfő személyesen megjelent a sztrájkoló üzemben. Giuseppe Conte a dolgozóknak fenntartott bejáraton jutott be a gyárba. Az érkezésére összecsődült munkások tömegén keresztül kellett átvágnia, miközben egyesek tapssal köszöntötték, mások kemény szavakkal illették. A dolgozók szégyent kiabáltak, és azt skandálták, hogy élni akarnak, és Tarantónak „szabad városnak” kell lennie, vagyis az acélgyár bezárását sürgették. Hangoztatták, hogy ha rájuk bíznák a súlyosan környezetszennyező gyár lebontását és környezeti szanálását, akkor megtarthatnák munkahelyeiket, egészséges jövőt teremtve gyerekeiknek.
A miniszterelnök részt vett az üzemi tanács ülésén. Azt ígérte, hogy ha szükség lesz rá, minden dolgozót meghallgat. Kijelentette, hogy „nincs a zsebében megoldás”. Arra kérte a dolgozókat, hogy a kormánnyal közösen vívják meg a gyárért vívott harcot. Az Ilva eddigi bérlője, az ArcelorMittal francia-brit-indiai acélcsoport hétfőn bejelentette, hogy nem kívánja megerősíteni korábbi szerződéseit, és visszaszolgáltatja az államnak az olaszországi gyárakat, ahol több mint 10 ezren dolgoznak. Giuseppe Conte szerdán egyeztetett az ArcelorMittal tulajdonosaival: a miniszterelnök az ezt követő sajtótájékoztatón közölte, hogy az ArcelorMittal 5000 dolgozótól meg akar válni, máskülönben elhagyja Olaszországot.
A kormányfő 48 órát adott a multinacionális vállalatnak tervei módosítására. A határidő péntek este járt le. Az olasz acélipar sorsa a Conte-kormányt is megosztja: a baloldali Demokrata Párt (PD) hajlandó, akár külön jogszabályokkal, kedvező feltételeket teremteni az ArcelorMittal marasztalására Az Öt Csillag Mozgalom (M5S) ezt ellenzi, és az államosítást szorgalmazza, amivel kapcsolatban az Európai Bizottság már fenntartásait fejezte ki. Luigi Di Maio, az M5S vezetője kijelentette, ha a PD az ArcelorMittalnak akar kedvezni, „ez problémát jelenthet a kormány számára”. Sajtóértesülések szerint a kormány megkereste a Jindal indiai acélcsoportot is, amely korábban az ArcelorMittallal versenyzett az olasz acélipari létesítményekért. A Jindal azonban közölte, hogy már nem mutat érdeklődést irántuk.
(MTI)