Egyetemi ostrom és patthelyzet – az éles lőszer bevetését is fontolgatták Hongkongban
2019. november 18. 10:54
Egy bírósági ítélet szerint a maszk viselése tüntetéseken nem alkotmányellenes.
2019. november 18. 10:54
p
0
0
33
Mentés
Patthelyzet alakult ki a rendőrök és a velük szemben felsorakozott, több száz tüntető között a Hongkongi Műszaki Egyetemnél, ahol több mint egy napja tartanak a minden eddiginél súlyosabb összecsapások – olvasható a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap internetes oldalán.
(MTI/AP Fotó)
A tiltakozók egy része a rendőrségi felszólítás ellenére az egyetem kampuszán maradt, és a hatóságok távoltartására tüzet gyújtottak a bejáratnál. A rendőrök hétfő hajnalban benyomultak az egyetem területére, és néhány demonstrálót őrizetbe vettek. Néhány órával később a tüntetők megkísérelték tömegesen elhagyni a kampuszt, mire a rendőrök könnygázzal szorították vissza őket, így végül csak néhány embernek sikerült elmenekülnie, míg a többség visszavonulásra kényszerült.
Nyilazásra jött az éles lőszer használata
Vasárnap este a rendőrség mindenkit arra szólított fel, hogy hagyják el az egyetem területét, ellenkező esetben ugyanis „zavargásban vesznek részt”. Bejelentették továbbá: éles lőszert fognak használni abban az esetben, ha a tiltakozók ismét a rendőrökre támadnak. Korábban egy rendőr lábát nyíllövés érte.
During the siege of Hong Kong Polytechnic University, protesters have used a range of weapons to hold off riot police: https://t.co/gXLOb59G93
At the fortified campus, CNN saw how protesters used a makeshift bamboo catapult to slingshot petrol bombs at police lines. pic.twitter.com/Lrk1HYRl6Z
Azokat, akik a felszólítás követően elhagyták a kampuszt, a helyszínen őrizetbe vették. A kórházi hatóságok közleménye szerint vasárnap reggel és hétfő reggel között összesen 38 embert láttak el a megmozdulásokban szerzett sebesülések miatt, közülük öt ember állapota súlyos.
London újabb közleményt adott ki
Vu Csien, a kínai védelmi minisztérium szóvivője hétfőn Bangkokban úgy nyilatkozott: az erőszak megfékezése és a rend helyreállítása a legsürgetőbb feladatok Hongkong számára. A szóvivő elmondta: a kínai hadsereg hongkongi helyőrsége képes a nemzetbiztonság, a fejlődési érdekek, illetve Hongkong hosszú távú virágzásának és stabilitásának megóvására. Hozzátette: a város lakossága örömmel fogadta, hogy szombaton a kínai katonák segítettek eltakarítani a tüntetők által felállított úttorlaszokat és a törmelékeket.
Hong Kong police have stormed a university campus where hundreds of protesters had barricaded themselves for days. pic.twitter.com/DlU6nxdCoh
A brit külügyminisztérium hétfőn az újból feltámadó erőszak miatt közleményt adott ki: a BBC szerint London ebben kifejezte, hogy az erőszaknak véget kell vetnie a feleknek, és egy mindenre és mindenkire kiterjedő politikai párbeszédnek kell elkezdődnie, különösen a helyhatósági választások közeledtével. Pekingben később arról beszélt a kínai diplomácia szóvivője, hogy senkinek sem szabad alábecsülnie Kínát abban, hogy mennyire kész megvédeni a szuverenitását és Hongkong stabilitását.
Alkotmányellenes a maszkok tiltása
Az oktatási hivatal keddre is tanítási szünetet hirdetett, de kilátásba helyezte, hogy az általános és középiskolák akár már szerdán újra kinyithatnak, az óvodák azonban a hétvégéig szüneteltetik a működésüket.
(MTI/AP Fotó)
A hongkongi legfelsőbb bíróság mindeközben hétfőn alkotmányellenesnek minősítette a demonstrációkon a maszkok viselését tiltó, október 5-én hatályba lépett törvényt. A törvény ellen 25 demokratapárti törvényhozó nyújtott be felülvizsgálati kérvényt. A bírák szerint a rendelkezés indokoltatlanul és túlzott mértékben korlátozza az alapjogokat, ezért nem egyeztethető össze a különleges közigazgatású terület alaptörvényével.
A kínai vállalatok uniós üzleti környezetre vonatkozó minősítése az ötödik egymást követő évben romlik. A beruházók és a kereskedők elsöprő többsége szerint az EU-s piac már se nem tisztességes, se nem nyitott.
Az európai akkumulátorgyártás fellegvárának szánt Northvolt összeomlása kijózanító pofon volt a merész tervek szószólóinak. A történet visszatért önmagába, a világ legnagyobb gyártója, a CATL pedig máris bejelentette, hogy új beruházásba kezd – ezúttal Spanyolországban.
Az Oroszországot sújtó szankciók miatt az orosz repterek bezártak az európai légitársaságok előtt, így az Európa és Kína közötti légi forgalom a kínaiak kezébe került.
Kína új irányvonalat hirdetett: 2025-től radikálisabb élénkítő lépésekkel kívánja támogatni a növekedést. Bár a bejelentések rövid távon optimizmust hoztak a tőzsdékre, a szakértők óvatosságra intenek: a szavak mögötti valódi tettek és azok hatékonysága még mindig kérdéses marad.
A civil szervezet úgy véli nem igaz, hogy az EU tagállami hatásköröket kíván elvonni Magyarországtól, és ezzel korlátozni kívánja a kormány mozgásterét.
"hongkongi legfelsőbb bíróság mindeközben hétfőn alkotmányellenesnek minősítette a demonstrációkon a maszkok viselését tiltó, október 5-én hatályba lépett törvényt."
"bírák szerint a rendelkezés indokoltatlanul és túlzott mértékben korlátozza az alapjogokat"
Alapjoggá avanzsált a maszkhordás!
3 perc alatt kivennének a metróból ha "alapjogommal" élnék itt New Yorkban.
Mit szívnak ezek?
Vagy képzelj el egy Fradi- Ujpestet 1000-1000 alapjogát gyakorló szurkolóval.
Nekem úgy tünik, hogy az egyszeri hongkongiakat ejtették túszul a jólétbe belehülyült "diákok". Én inkább értük aggódom, nem a fekete ruhás bajkeverőkért.
Amúgy emléxik még valaki, miért is indult ez az egész? Mert egy tajvani gyilkost ki akartak adni tajvannak.
Csile dettó. Rombolnak a rombolásért. Csürhe.