Erre senki sem számított: Bayer Zsolt olyat tett, ami miatt még Mérő Vera is hálálkodik
A baloldali újságíró egy ironikus posztban fejtette ki a véleményét a jobboldali publicistával kapcsolatban.
Eljöhet az idő, amikor a civil társadalom és a gyülekezési szabadság védelmével kell harcolni a totalitárius rendszer ellen – írja Roger Scruton az 1989-es rendszerváltásokra és az újbaloldali törekvésekre reflektálva.
Roger Scruton filozófus az Unherd brit politikai közéleti blogon 1989 kapcsán hívja fel a figyelmet a brit baloldal és a Munkáspárt által képviselt nézetek veszélyeire. Szerinte ugyan a többség nem foglalkozik azzal, hogy 1989-ben milyen politikai nézetekkel bíró elnyomó hatalom ellen lázadtak fel Kelet-Európa országai, igenis fontos foglalkozni a kommunista autoriter rendszerek sajátosságaival, mert így felfedezhetjük azokat az intő jeleket, amelyek egy ilyen rendszer kialakulására utalnak.
A cikk szerint a kommunista vezetésre az 1970-es években a „földalatti” tiltott szemináriumok és találkozók nem azért voltak veszélyesek, mert az emberek filozófiáról beszélgettek – hiszen filozófiát az egyetemeken is lehetett tanulni –, hanem mert állami felügyelet nélkül tették ezt, létrehozva a civil társadalom egy töredékes formáját, amivel a „kommunista bürokrácia zord rutinján kívül értelmet vittek az emberek az életükbe.” A „tudás előnyt, kiváltságot, kíváncsiságot jelent”, hierarchiát, megkülönböztetést hoz létre, amely mind veszélyt jelentett az egyenlőséget hirdető Pártra. Scruton leszögezi, a gyülekezéshez való jog és a véleményszabadság a civil társadalom alapja és így a hatalommal való visszaélés legnagyobb gátjai.
Ugyan a kommunizmus 30 éve eltűnt Európából, a gyülekezés szabadsága továbbra sem „szent és sérthetetlen” a baloldal számára. Scruton baljós előjelnek tartja a Munkáspárt kongresszusán elhangzottakat, ugyanis több aktivista a magániskolák „kriminalizálást” és azok vagyonának elkobzását javasolta, hogy azt majd a „közjóra” fordítsák. Eközben a baloldali egyetemeken „az olyan átpolitizált tantárgyak, mint a gender tanulmányok, amely tiltja az ideológiai egyet nem értést, elűzik a szabad gondolkodást az egyetemi tantervből.”
Scruton borúlátóan úgy véli, nemsokára a csehszlovák földalatti szemináriumokhoz hasonlókra lesz szükség az Egyesült Királyságban, és eljöhet az idő, amikor a civil társadalom és a gyülekezési szabadság védelmével kell harcolni a totalitárius rendszer ellen.
Roger Scruton a minap vehette át a cseh szenátus medálját az 1989 előtti cseh ellenzékiek támogatásáért Prágában. A rákbetegséggel küszködő brit filozófus kerekesszékben érkezett az eseményre, ahol cseh nyelven tartott beszédet, elmondva: most, az élete végén úgy gondol vissza, hogy a Csehszlovákiában töltött ideje volt az egyik legszebb az életében.