Könnyen kiszolgáltatott helyzetbe kerülhet a magyarság: sorsfordító választás előtt állnak az erdélyi magyarok
Csak egy módszerrel lehet megakadályozni a Mentsétek meg Romániát Szövetség tervét.
Rekordszámú szavazó adta le a voksát.
Elsöprő sikert arattak a demokrata párti jelöltek vasárnap a hongkongi helyhatósági választáson, amelyen a fél éve zajló kormányellenes demonstrációk közepette rekordszámú szavazó adta le voksát – olvasható a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap internetes oldalán.
Helyi idő szerint reggel kilenc óráig a demokrata párti jelöltek a 18 kerületből 17-et nyertek meg, ezzel több mint 278 helyet szereztek a 452 kerületi bizottsági helyből. Az elnyert 17 kerületi bizottság a 2015-ös választások óta mind kormánypárti irányítás alatt állt. Reggel 7 óráig a Pekinget pártoló tábor mindössze 42 helyet tudhatott magáénak, míg 24 helyet független jelöltek nyertek el.
A részvételi arány rekordot döntött: a szavazatra jogosultak 71,2 százaléka, 2,94 millió ember adta le voksát. Négy évvel ezelőtt a részvételi arány 47 százalék volt. A választási adatok szerint a hongkongi lakosság körzettől függetlenül a demokrata párti jelölteket részesítette előnyben – a város tüntetések által érintett részein ugyanúgy, mint az egyéb szavazókörzetekben.
A SCMP beszámolója szerint egyelőre nem világos, hogy a szavazók életkorától függően volt-e számottevő különbség abban, hogy mely jelölteket támogatták, de a leszavazott kormánypárti jelöltek úgy vélekednek, hogy a fiatalok és az első szavazók jelentős szerepet játszottak az eredményben, minthogy a kormányellenes megmozdulásokon is a fiatal generáció tagjai vettek részt legaktívabban. A demokrata pártiak, nagy arányú győzelmüknek köszönhetően, közel 120 helyet kaphatnak majd a kormányzót megválasztó 1200 fős testületben.
A kerületi bizottságok helyi ügyekkel foglalkoznak, és nincs beleszólásuk a kormányzó programjába, a helyhatósági választások azonban mérceként szolgáltak arra, hogy a lakosság milyen mértékben támogatja a kormányellenes tiltakozásokat, illetve mennyire áll ki Carrie Lam kormányzó mellett.
Hongkongban immár hat hónapja tart az a tüntetéshullám, amelyet eredetileg egy azóta visszavont, a kiadatási törvény módosítását célzó tervezet váltott ki, és mára a várost irányító, Peking párti kormányzattal szembeni, általános tiltakozássá szélesedett. A demonstrációkon a rendőrség rendszeresen összecsap a gyakran fémrudakkal, Molotov-koktélokkal és téglákkal felfegyverzett tüntetőkkel, akiknek megfékezésére könnygázt, gumilövedékeket és vízágyúkat vet be.
Hongkong 1997-ben tért vissza Kínához a brit gyarmati uralom alól, és az „egy ország, két rendszer” elve alatt különleges jogokkal bír. A Nagy-Britanniával 1997-ben között megállapodás szerint Kína 50 évre széleskörű autonómiát garantált Hongkongnak, ám az ott lakók közül sokan úgy érzik, Peking egyre növeli befolyását a városban.
(MTI, Euronews)