Továbbra sem jár be a munkahelyére Magyar Péter – ezúttal viszont azt sem tudta, hol ülésezik az EP a héten
A Tisza elnöke eddig sem sokat tartózkodott a havi nyolcmilliós fizetéssel és mentelmi joggal járó munkahelyén.
Beutazási tilalom egyes török tisztségviselők ellen, kereskedelmi kedvezmények visszavonása és a vámunió felfüggesztése is szóba jöhet.
A képviselők szankciókkal sújtanák Törökországot a szíriai hadművelet miatt – olvasható az Európai Parlament oldalán. A Parlament a kézfeltartással elfogadott állásfoglalásban rámutat, hogy az északkelet-szíriai török beavatkozás a nemzetközi jog súlyos megszegését jelenti, amely az egész térség stabilitását és biztonságát aláássa.
Az állásfoglalásban rámutattak, hogy a török hadművelet kezdete óta számos civil és katonai áldozat mellett legkevesebb 300 ezren kényszerültek otthonuk elhagyására. A képviselők szerint Szíria északi részén az ENSZ által irányított biztonsági övezetet kellene létrehozni. A Parlament határozottan elutasítja az északkelet-szíriai határ mentén húzódó úgynevezett „biztonsági övezet" létrehozására irányuló török tervet, és aggodalmának ad hangot, hogy az amerikai-török fegyverszünet jogalapot teremthet a terület tartós török megszállására.
A Parlament szolidaritását fejezi ki a kurd néppel, hangsúlyozva a kurdok, elsősorban a kurd nők fontos hozzájárulását az Iszlám Állam elleni harchoz. A képviselők rendkívül aggasztónak tartják azokat a híreket, amelyek szerint a török offenzíva alatt az Iszlám Állam több száz harcosa szökött meg a börtönökből. Ez pedig azzal a kockázattal jár, hogy az Iszlám Állam ismét erőre kap.
A képviselők elfogadhatatlannak tartják, hogy Recep Tayyip Erdoğan török elnök „fegyvernek használja a menekülteket, hogy az Európai Uniót zsarolja velük”.
A Parlament felszólítja a tagállamokat tömörítő Tanácsot, hogy vezessen be szankciókat és beutazási tilalmat az emberi jogi visszaélésekért felelős török tisztségviselők ellen, és célzott gazdasági lépéseket is vegyen fontolóra Törökország ellen. A képviselők a mezőgazdasági termékekről szóló megállapodásban rögzített kereskedelmi kedvezmények, végső megoldásként pedig az EU és Törökország közötti vámunió felfüggesztését is javasolják.
Az Euronews riportere kérdezte a témában Manfred Webert, az Európai Néppárt frakcióvezetőjét. Zsíros Sándor arra volt kíváncsi, hogy a néppárti fideszes képviselők is megszavazzák e, a szankciókat. Manfred Weber egyértelmű választ adva elmondta,hogy a Néppártnak egységes és erős álláspontja van a „török agresszió ügyében”.