Megijedt a német haditengerészet – kerülőutat választottak a hadihajók
Boris Pistorius az óvatosság mellett döntött.
Hatalmas offenzíváról számoltak be a jemeni lázadók.
A jemeni húszi síita lázadók vasárnap közölték, hogy foglyul ejtettek legalább kétezer katonát egy átfogó hadműveletben a Szaúd-Arábia vezette nemzetközi katonai koalíció ellen. Az AFP francia hírügynökségnek a jemeni kormányerők egy neve elhallgatását kérő tisztségviselője ezzel szemben azt mondta: a jemeni kormánypárti erők körülbelül 200 tagja vesztette életét, és közel 1300-at ejtettek foglyul.
Átfogó támadások előzték meg az offenzívát
A foglyok között vannak szaúdi katonák is – mondta a felkelők egyik szóvivője sajtótájékoztatóján, amelyet a húszik ellenőrzése alatt álló al-Maszíra televízió közvetített. Egy felvételt is mellékeltek rabokról, akik feltehetőleg szaúdi katonák. Ezenkívül bemutattak egy felvételt arról is, amelyiken állítólag a szaúdi vezetésű koalíció kötelékeiben harcoló katonák adják meg magukat a síita lázadóknak egy hegyvidéki térségben.
Jahja Szarí húszi katonai szóvivő szerint legalább 500 koalíciós harcos vesztette életét vagy sebesült meg a felkelők műveletében, amelyet az úgynevezett nadzsráni tengely mentén indítottak a jemeni és szaúd-arábiai határ között. A folyamatban lévő művelet részeként a lázadók több tucat rakéta- és dróntámadást indítottak az ellenséges erők állásai, köztük Szaúd-Arábiában található légi támaszpontok ellen – tette hozzá Szarí, aki nem közölte, hogy a támadást mikor indították.
A húszi katonai szóvivő szerint a művelet jogos válasz a szaúdi vezetésű koalíció jemeni hadműveleteire. Szaúd-Arábia egyelőre nem reagált a közöltekre.
Kisebb számokról tudnak a kormányerők
Az AFP francia hírügynökségnek egy jemeni katonai tisztviselő ezzel szemben azt mondta, hogy a műveletben a kormányerők mintegy 200 tagja vesztette életét. Hozzátette, hogy a húszik által megadott szám a foglyokra vonatkozóan „kisebb”, „az 1300-hoz áll közel”, és a kormányerők 280 tagja sebesült meg.
Jemenben 2014 augusztusa óta dúl polgárháború a húszi felkelők és a rijádi száműzetésben élő Abed Rabbó Manszúr Hádihoz hű erők között, amelyeket 2015 óta támogat a Szaúd-Arábia által vezetett koalíció. Szaúd-Arábia attól tart, hogy regionális riválisa, Irán megvetheti a lábát az Arab-félszigeten a síita felkelők térnyerésének következtében.
Az ENSZ szerint a konfliktus az Arab-félsziget amúgy is legszegényebb országát a világ legsúlyosabb humanitárius válságába taszította. A világszervezet jemeni jelentései a húszikat, valamint Szaúd-Arábiát és szövetségeseit egyaránt háborús bűnnek minősülő erőszakcselekményekkel vádolják.
(MTI)