Juncker: Nem nyitható újra a Brexit-megállapodás

2019. szeptember 22. 13:21

Az Európai Bizottság leköszönő elnöke szerint meg kell védeni az EU belső piacának érdekeit.

2019. szeptember 22. 13:21

Az Európai Bizottság elnöke szerint nem nyitható újra a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételeiről szóló megállapodás, és katasztrofális következményei lennének, ha az Egyesült Királyság rendezetlen módon lépne ki az Európai Unióból. Jean-Claude Juncker a Sky Newsnak adott – részleteiben már csütörtökön ismertetett, de teljes egészében a brit hírtelevízió vasárnapi politikai magazinműsorában sugárzott – interjúban közölte azt is, hogy az ír-északír határon hosszú évek óta nem létező fizikai ellenőrzés újbóli bevezetésének elkerülését célzó tartalékmegoldást (backstop) fel lehet váltani alternatív megoldásokkal, de csak olyanokkal, amelyekkel maradéktalanul elérhetők a backstop-záradék eredeti célkitűzései. Juncker szerint ha ugyanezek a célkitűzések hiánytalanul teljesülnek, akkor „nincs szükségünk a bakcstopra”. „​​​​​​​Engem nem fűz erotikus viszony a backstophoz”​​​​​​​​​​​​​​ – fogalmazott. Hozzátette: a backstop-záradék garanciát nyújtó eszköz, és nem öncélú módon került be a Brexit-megállapodásba. Ha a backstop célkitűzései teljesülnek, „​​​​​​​engem nem érdekel, hogy ezt milyen eszközzel (érjük el)​​​​​​”​​​​​​​ – mondta az Európai Bizottság vezetője.

Határozott igennel válaszolt ugyanakkor arra a kérdésre, hogy ha az Egyesült Királyság a Brexit jelenleg érvényes október 31-i határnapján megállapodás nélkül lép ki az EU-ból, akkor ismét megjelenik-e a fizikai határ Írország és Észak-Írország között. Kijelentette: meg kell védeni az EU egységes belső piacának érdekeit. Példaként azt hozta fel, hogy ha nincs Brexit-megállapodás, de határellenőrzés sincs az ír-északír határon, akkor az Észak-Írországba érkező élőállat-import ellenőrzés nélkül megjelenhet az Európai Unió piacán is. Juncker szerint „​​​​​​​ez nem fog megtörténni”​​​​​​​​​​​​​​, mivel meg kell védeni az EU-állampolgárok egészségét és biztonságát. Hozzátette, hogy mindezért nem az EU lenne a felelős, a Brexit szuverén brit döntés. Az Európai Unió a Brexit semmiféle következményéért semmilyen módon nem tehető felelőssé, mivel „​​​​​​​nem az Európai Unió lép ki az Egyesült Királyságból, hanem az Egyesült Királyság az Európai Unióból”​​​​​​​​​​​​​​ – mondta az Európai Bizottság vezetője.

A tavaly novemberben elért, a londoni alsóházban háromszor is elutasított jelenlegi Brexit-megállapodás egyik sarkalatos eleme a backstop, amelynek alapján az Egyesült Királyság egésze vámuniós viszonyrendszerben maradna az EU-val, ha – illetve amíg – nem sikerül olyan kétoldalú kereskedelmi megállapodásra jutni, amely önmagában feleslegessé tenné a tartalékmegoldás alkalmazását. Emellett Észak-Írországban érvényben maradnának az EU egységes belső piacának egyes szabályai is. Az Európai Bizottság álláspontja szerint az unió egységes belső piacának és a vámunió integritásának megőrzése végett szükséges a backstop-megoldás ahhoz, hogy a Brexit után se kelljen fizikai határellenőrzés meghonosítani Írország és az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország határán. Ez a 499 kilométeres határszakasz lesz a Brexit után az Európai Unió és az Egyesült Királyság egyetlen szárazföldi vámhatára.

​​​​​​​Nincs másik megállapodás

London azonban mereven elveti a backstop-záradékot és alternatív megoldásokat kíván elérni. A brit kormány szerint ugyanis a tartalékmegoldás az Egyesült Királyság alkotmányos integritását és saját belső piacát kezdené ki. Az Európai Bizottság elnöke – megerősítve az EU mindig is hangoztatott álláspontját – a vasárnap sugárzott Sky News-interjúban kijelentette, hogy nem nyitható újra a Brexit feltételrendszeréről Londonnal tavaly novemberben elért megállapodás. Jean-Claude Juncker hangsúlyozta: a megállapodás nem csupán egy „​​​​​​​alku”​​​​​​​​​​​​​​, ahogy az a brit sajtóban gyakran szerepel, hanem szerződés. Ez az egy megállapodás van, másik nincs – tette hozzá.

Juncker szerint van lehetőség a megegyezésre Londonnal, de csak olyan alternatívákról, amelyekkel teljes egészében megvédhetők az Európai Unió egységes belső piacának érdekei. Arra a kérdésre, hogy elképzelhetőnek tartja-e a Brexit elmaradását, Juncker kijelentette: ez nem az ő előrejelzési forgatókönyve, meggyőződése szerint az Egyesült Királyság ki fog lépni az Európai Unióból.

(MTI)

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
silenceCZ
2019. szeptember 23. 08:06
'Az Európai Unió a Brexit semmiféle következményéért semmilyen módon nem tehető felelőssé..' Már hol, ez senkinek eszébe sem jutott.
Salamander
2019. szeptember 22. 23:54
​​​​​​​"nem az Európai Unió lép ki az Egyesült Királyságból, hanem az Egyesült Királyság az Európai Unióból”​​​​​​​​​​​​​​. Ebben nem vagyok annyira biztos. Az Egyesült királyság perszonálunióként sokkal nagyobb mint az EU. Ráadásul gazdaságilag is hatalmas. Az EU végülis rosszul jár a britek kilépésével, de a britek annyira nem. Sőt... Ugyanakkor a kontinentális Európa mindenféleképpen az oroszok felé fog áttolódni...
Lombi
2019. szeptember 22. 19:44
Ez a junker jobban tenné, ha már nem nyilatkozgatna senki nevében. Az isiász. Nem játék ez az isiász.
pitypang1125
2019. szeptember 22. 18:52
Ostobák, a Britek kilépése után, az usa/ Brit kettős röhögve fogja kicsinálni az unio gazdaságát. Minél inkább megakarják szoptatni az Angolokat, annak annál nagyobb a valószínüsége.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!