Johnson: Semmiképpen nem halasztják el a brexitet

2019. szeptember 02. 19:54

A brit miniszterelnök közölte: sem előrehozott választásokat, sem további halasztást nem szeretne.

2019. szeptember 02. 19:54

Boris Johnson brit miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy semmilyen körülmények között nem lesz hajlandó kezdeményezni az Európai Uniónál Nagy-Britannia október 31-én esedékes kilépésének újbóli elhalasztását. Hozzátette, hogy nem szeretne előrehozott választásokat kiírni. A konzervatív párti kormányfő hétfő este soron kívüli kabinetülést tartott, tekintettel arra, hogy kedden ül össze először a nyári szünet után a londoni alsóház, és az ellenzék vezető ereje, a Munkáspárt máris összeállított egy törvénytervezetet a megállapodás nélküli Brexit megakadályozására. A hétfő este közzétett tervezetben, amelyet a Labour várhatóan már kedden beterjeszt, szerepel, hogy ha október 19-ig a parlament nem járul hozzá bármiféle új Brexit-megállapodáshoz, és ahhoz sem, hogy a brit EU-tagság megállapodás nélkül szűnjön meg, Johnsonnak kezdeményeznie kell az EU-nál a kilépés elhalasztását 2020. január 31-ig.

Boris Johnson azonban a Downing Street-i hivatala előtt hétfő este elmondott nyilatkozatában leszögezte: semmilyen körülmények közepette nem fogja a Brexit elhalasztására kérni az EU-t, Nagy-Britannia október 31-én mindenképpen kilép az unióból. Hozzátette: kormánya semmiféle olyan kísérletet nem fog eltűrni, amelynek célja korábbi ígéreteinek megszegése, vagy a kilépésről döntő népszavazás eredményének semmissé tétele. Johnson kijelentette: bízik abban, hogy London képes lesz elérni az Európai Uniónál egy új kilépési megállapodást az októberben esedékes uniós csúcstalálkozóig. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ha a londoni alsóház képviselőinek többsége megszavazza a Brexit „értelmetlen további halogatásáról” szóló munkáspárti törvénytervezetet, teljesen lehetetlenné válik mindenféle további tárgyalás az Európai Unióval. A brit miniszterelnök kijelentette, hogy nem akar előrehozott választásokat kiírni, azt kívánja, hogy a Brexit-folyamatot választások nélkül lehessen végigvinni.

A BBC brit közszolgálati médiatársaság hétfői értesülése szerint azonban Johnson kormánya ennek ellenére „​aktívan mérlegeli” a választások kiírását, mindenekelőtt abban az esetben, ha a megállapodás nélküli Brexitet ellenző képviselőknek a héten sikerül a kormány szándékaival ellentétben törvényalkotási folyamatot elindítaniuk a rendezetlen kilépés tilalmára. A BBC forrásai szerint

a kormány akár már szerdán bejelentheti az új parlamenti választást,

amelyet október közepén tartanának. A brit parlamenti törvény értelmében a következő választás 2022-ben lenne esedékes, és az ennél előbbi parlamenti választás kiírásához a 650 fős alsóház kétharmados többségének támogatására lenne szükség.

Hétfőn a Munkáspárt vezetője, Jeremy Corbyn is előrehozott választásokat követelt, annak megakadályozására, hogy Johnson kormánya rendezetlen módon, megállapodás nélkül léptesse ki Nagy-Britanniát az Európai Unióból. Az észak-angliai Salfordban tartott beszédében Corbyn egyenes utalást tett arra, hogy választások esetén a Munkáspárt programjában szerepelne egy újabb népszavazás kiírása, és e referendum választási lehetőségei között lenne az is, hogy Nagy-Britannia maradjon az EU tagja.

A brit EU-tagságról 2016 júniusában tartott népszavazáson a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége a kilépésre voksolt. A brit kormány egybehangzó hétfői londoni médiaértesülések szerint azt tervezi, hogy kizárja az alsóházi konzervatív frakcióból azokat a képviselőket, akik szembefordulnak vele a Brexit ügyében várható parlamenti szavazásokon. A kormány ellen lázadó tory képviselőknek megtiltanák azt is, hogy a következő parlamenti választáson a Konzervatív Párt színeiben induljanak.

A Konzervatív Pártnak még külső támogatója, az észak-írországi Demokratikus Unionista Párt (DUP) frakciójával együtt is mindössze egyetlen fős többsége van az alsóházban. A kormány ebben a helyzetben könnyen kisebbségbe kerülhet, ha valóban kizárja a tory frakcióból az ellene szavazókat, és így elkerülhetetlenné válhat az előrehozott választások kiírása.

(MTI)

Összesen 59 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Agnieszka
2019. szeptember 03. 12:10
Tudom, és kösz. Sajnos, ezzel sem megyünk sokra, de azért biztos mások is vannak így.
Agnieszka
2019. szeptember 03. 10:49
Nem tudom, ha választhatnék, biztos a függetlenséget választanám. Az EU-n belüli, főleg a gazdag-szegény, Nyugat-Kelet érdekellentét nem bíztat sok jóval. Az érték világok, a lehetőségek meglehetősen eltérnek. Nem beszélve a történelmi múltakról és egyáltalában az É-D különbözőségről. Az azonos érdekű, értékvilágú, hasonló gazdasági helyzetűek szövetsége reálisabbnak látszik, de még ott is sok a buktató, pl. a szlovák-magyar viszony az érzékelhető magyar sérelmekkel. Régiónkban igazi béke, lehetőség az összefogásra akkor lesz, ha az utódállamok legalább a tömb magyarság autonómiájával megbarátkoznak, abban a biztos tudatban, h. egy végre igazságos és méltányos döntés nem fenyegeti területi épségüket, különösen az elmúlt 100 év alatt végrehajtott lakosság cserék után. Mások már az elszakított országrészek nemzetiségi arányai a valaha volthoz képest. Nemcsak egy háziasszony lehet hörcsög, egy állam is. Nagyon tisztelem a cseheket, h. elegánsan, gyorsan meglépték a szlovákok elengedését. Nem rokkantak bele.
Agnieszka
2019. szeptember 03. 07:40
Ahogy ez a rosszul vezetett sóhivatal kinéz, egy még mindig nagy és gazdag ország, kiterjedt kapcsolati rendszerrel, melynek nyelve A világnyelv lett, hosszú távon vszg. jól fog járni a kilépéssel. Nekünk hiányozni fognak, de a saját érdek az első., amiről ők döntenek. Egyszer már döntöttek. A szabadság és függetlenség jobb, mint az alkalmazkodási kényszer , ráadásul egy olyan közösséghez, ahol Juncker, Timmermans, a szép és kompromisszum művész Verhofstadt fújhatják a passzát szelet is, nem beszélve a kiváló jelentést tevőikről. Az EP, ahol belpolitikai küzdelmek folynak, tájékozatlanul viszont előítéletekkel terhesen. Kell-ez annak, akinek NEM muszáj? Az EU-val kötött szerződéseket a tagállamokkal kötendők váltanák föl. Meglátjuk, még semmi sem biztos.
zakar zoltán béla
2019. szeptember 02. 20:27
Más: "Egyenes beszéd"-atv: Csiznadia EeeeeeeeerWIN. 2003.(Hír tévé) óta hányok attól az is-is nyáladzástól, amit művel!!!! Undorító!!!!!!!!! P'Rónay méltó mása e latyak tévében!!!!!!!!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!