Bombaüzlet: kiderült, ki lehet a migránsbiznisz első milliárdosa
Az Egyesült Királyságban ehhez még embercsempésznek sem kell lenni.
A skótok többsége a függetlenség pártján áll. Egy friss kutatás szerint csekély mértékben ugyan, de többségben vannak azok a skót szavazók akik támogatnák Skócia függetlenedését az Egyesült Királyságtól – írja az euronews.
Az elmúlt két évben ez az első alkalom, hogy függetlenségpárti többséget mértek. A felmérést azután készítették, hogy a brit miniszterelnök országjáró körútja során Edinburgh-ba látogatott, és tárgyalt a skót főminiszterrel. Boris Johnsont a hivatal előtt ellentüntetők fogadták.
Arra a kérdésre, hogy Skóciának vajon független országgá kellene-e válnia, a megkérdezettek 46%- válaszolt igennel, míg ennél alig alacsonyabb, 43% a maradók táborának aránya.
Ennél figyelemreméltóbb, hogy bár 2014-ben, a legutóbbi függetlenségi népszavazáson a voksolók 55%-a akart inkább Nagy-Britannia része maradni, egyötödük mára meggondolta magát, és mégis inkább elszakadna a koronától.
Nagy-Britannia egysége a tét
A függetlenségpártiak 2017 óta először vannak többségben, az eredmények azonban azt is jelzik, hogy Boris Johnsonnak nemcsak az október 31-re tervezett brexittel, hanem Nagy-Britannia egységével is foglalkoznia kell.
Nicola Sturgeon skót főminiszter a Twitteren üdvözölte a felmérés eredményeit. Hozzátette: „..tarthatatlan a konzervatívok igyekezete, hogy blokkolják jogainkat jövőnk megválasztásához.”
A 2016-os brexit-referendumon a skótok többsége az EU-ban maradásra szavazott. Egy májusi törvénymódosítással azonban még 2021 előtt kiírhatnak egy újabb függetlenségi népszavazást. Az esetleges elszakadás után pedig Skócia az unióban maradna.