Az ország esik szét, a miniszterelnök meg sehol – kiakadt a brit lap
Keir Starmer szerintük a nemzetközi politika kaszása.
A lelet a normand hódítás utáni közvetlen korszakból felfedezett legnagyobb érmeegyüttesnek számít.
Egy ezeréves adócsalást fedeztek fel, miután érmék ezreit találták meg fémdetektoros „kincsvadászok” Dél-Angliában – írja a The Guardian. A lelet a normand hódítás utáni közvetlen korszakból felfedezett legnagyobb érmeegyüttesnek számít.
A British Museum szerint a lelet, nagyon értékes, mert még nem került elő ilyen mennyiségű érme ebből a korszakból. A most megtalált érmék közül néhányon II. Harold angolszász király látható, a maradékon pedig a normann uralkodó, Hódító Vilmos.
Gareth Williams, a British Museum kurátora szerint a korszakban a pénzt azért rejthették el, mert a környék igen veszélyes volt. Hatalmas összegről volt szó, az érméken 1067-68-ban egy 500 birkás nyájat lehetett volna vásárolni.
A leletek között van három olyan érme is, amelyet az angolszász és a normann pénzek kombinálásával alkottak meg, feltehetően adóelkerülési céllal. Mivel a 11. században a pénzhasználók többsége nem tudott olvasni, senkinek sem tűnt fel, hogy az érméken Harold és Vilmos neve is szerepel.
Az érmeegyüttest egy pár, Lisa Grace és Adam Staples találták meg, miközben fémkeresővel járták a Chew-völgyet. Először csak egy darabot találtak, rövidesen azonban sorra kerültek elő az érmék. Az angol törvények szerint amennyiben az érméket kinccsé nyilvánítják, úgy Grace és Staples mellett az a birtokos is jutalomban részesül, akinek a földjén a felfedezés történt.
(képünk illusztráció)