Még egy remek hely a harmadik világháború kirobbantására – igencsak forrósodik a helyzet az Északi-sarkon
Nukleáris elrettentés, flották és bombázók – ez az a hely, ahol a Nyugat igazán tarthat Oroszországtól, mutatjuk, miért!
Kerülnünk kell a feszültség további eszkalálódását a Hormuzi-szorosban – jelentette ki a külügyminiszter.
Németország visszautasította, hogy részt vegyen az amerikai vezetésű katonai koalícióban, amelynek feladata lenne a Hormuzi-szoros biztosítása – közölte a német külügyminiszter.
Heiko Maas hozzátette: „nem lehet katonai megoldása a Perzsa-öbölben uralkodó krízisnek”. A német külügyminiszter Varsóban beszélt arról, hogy országa visszautasítja Washington felkérését, miszerint az amerikai, brit és francia közös művelet célja a tengeri forgalom védelme a Hormuzi-szorosban, valamint az úgynevezett „iráni agresszió” elleni küzdelem.
Az amerikai vezetésű koalíció ötletét azután vetették fel, hogy a hónap elején Irán elfoglalta a brit lobogó alatt hajózó Stena Impero olajszállító tartályhajót. A lépést sokan válasz reakciként értelmezték arra, hogy néhány héttel korábban Nagy-Britannia lefoglalt egy iráni tartályhajót Gibraltár partjainál.
Nem meglepő, hogy Németország megtagadja az amerikai vezette misszió támogatását. Washington kérése után intenzív vita folyt Berlinben, a bal és a jobb oldali ellenzéki pártok is szorgalmazták Angela Merkel kancellár koalíciós kormányát, hogy nemet mondjon.
„Kerülnünk kell a feszültség további eszkalálódását a Hormuzi-szorosban” – jelentette ki Maas. Hozzátéve, hogy az Egyesült Államokhoz és néhány szövetségeséhez képest, Németország az 1970-es évek óta viszonylag szívélyes kapcsolatokkal rendelkezik Teheránnal.
Németország továbbra is a 2015-ös iráni atom alkuhoz tartja magát, amely Irán számára a szankciók enyhítését biztosította az atomfegyverek programjának megfékezéseként. Az Egyesült Államok egyoldalúan visszavonult a megállapodásból, kiváltva ezzel a jelenlegi teheráni helyzetet.