Működésképtelen amerikai kormányzat?
Liam Fox külkereskedelmi miniszter, aki éppen Washingtonban tartózkodik, a BBC rádiónak nyilatkozva hétfőn „etikátlan, hazafiatlan, nem profira valló” eljárásnak nevezte a kiszivárogtatást. Fox kilátásba helyezte, hogy az ügyben jogi büntetőeljárás is indulhat.
A washingtoni brit nagykövet Londonnak küldött bizalmas jelentéseiből a Mail on Sunday című konzervatív vasárnapi brit tömeglapban jelentek meg részletek.
E jelentésekben Darroch egyebek mellett annak a véleményének ad hangot, hogy Trump elnöksége alatt a Fehér Ház „eddig egyedülálló módon működésképtelenné vált”, a kormányzati munkát „késhegyig menő” belvillongások jellemzik, és az elnök pályafutása az egymást követő botrányok miatt "dicstelen véget érhet". A brit nagykövet szerint Trump gazdaságpolitikája romba döntheti az egész világkereskedelmi rendszert.
Darroch a kiszivárgott diplomáciai táviratok tanúsága szerint valószínűtlennek tartja, hogy a Trump-kormányzat a jelenleginél valaha is „számottevően normálisabb, kevésbé működésképtelen, kevésbé kiszámíthatatlan, kevésbé megosztott, diplomáciailag kevésbé ügyetlen” lesz.
Belpolitikai oka volt a támadás lefújásának?
Az Iránnal szembeni amerikai politikát Sir Kim Darroch egy júniusi táviratában következetlennek és kaotikusnak nevezi, és kétségbe vonja, hogy Trump – ahogy az amerikai elnök beszámolt róla – az utolsó pillanatban azért fújta volna le az iráni célpontok ellen tervezett rakétatámadást, mert azt a tájékoztatást kapta a hadseregtől, hogy a légicsapás 150 ember életébe kerülhet.
A nagykövet szerint Trumpot nagyobb eséllyel inkább az aggasztotta, hogy a jövő évi elnökválasztási kampányban miként festene, ha az Egyesült Államok jelentős fegyveres konfliktusba keveredne.