Venezuelai válság: nagy kockázatot jelent Washingtonnak, ha nem sikerül eltávolítani Madurót

2019. május 02. 12:17

Maduro eltávolítása Washington számára azért fontos, mert azt akár a kubai és a nicaraguai diktatúrák bukása is követhetné. A venezuelai vezetés elleni felkelés kudarca azonban a washingtoni adminisztráció legfontosabb célját ásná alá a féltekén.

2019. május 02. 12:17

Hatalmas kockázatot jelent az Egyesült Államok vezetése számára, ha Venezuelában az általa támogatott Juan Guaidó ellenzéki vezetőnek nem sikerül elmozdítania a hatalomból Nicolás Maduro elnököt – figyelmeztetnek hivatalban lévő és egykori amerikai tisztségviselők.

„Most vagy soha” 

Maduro eltávolítása Washington számára azért fontos, mert az olyan dominóhatást idézhetne elő a térségben, amely akár a kubai és a nicaraguai diktatúrák bukásához is vezethetne. A venezuelai vezetés elleni felkelés kudarca a washingtoni adminisztráció legfontosabb célját ásná alá a féltekén.

„Most vagy soha. Ez mindenki számára világos mind az amerikai, mind a venezuelai oldalon" – vélekedett egy magas rangú amerikai tisztségviselő a dpa hírügynökség elemzése szerint. „Az még bizonytalan, hogy a helyzet mennyire fog eldurvulni. De azt mindenki látja, hogy ez az utolsó állomása annak, hogy elmozdítsák Madurót" – tette hozzá.

Pompeo: Az Egyesült Államok szükség esetén kész a katonai beavatkozásra Venezuelában

Mike Pompeo amerikai külügyminiszter, Joseph Dunford tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának vezetője, John Bolton, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója és Patrick Shanahan ügyvezető védelmi miniszter szerdán tanácskozott a Fehér Házban a venezuelai válsággal kapcsolatos lehetőségekről. Pompeo kijelentette, hogy az Egyesült Államok szükség esetén kész a katonai beavatkozásra Venezuelában, hogy véget vessen a felfordulásnak. Dunford kongresszusi meghallgatásán pedig azt mondta: Donald Trump elnök világossá tette, hogy minden opció szóba jöhet, és a hadsereg támogatja az elnököt, „ha többet kívánna".

Fernando Cutz, a nemzetbiztonsági tanács nyugati féltekével foglalkozó osztályának egykori vezetője szerint mivel az Egyesült Államok részben felelős azért, hogy a venezuelai válság olyan gyors tempóban eszkalálódott, azért is felelősséget kell vállalnia, hogy sikerüljön békés megoldást találni, és a lehetőségeihez képest a legjobban segíteni a venezuelai népet.

Gedan: Venezuela újjáépítése nagy szolgálatot tenne az amerikai érdekérvényesítésnek

Benjamin Gedan, aki Barack Obama volt amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsában volt a venezuelai ügyekkel foglalkozó illetékes, úgy vélte: bár Trump Venezuela-stratégiája alapvetően szilárd, Washington mégis a saját türelmetlenségének áldozata lett, és annak, hogy több alkalommal is irreális elvárásokat támasztott Maduro elmozdításának időzítésével kapcsolatban.

A venezuelai demokrácia helyreállításában való részvétel fontos külpolitikai győzelem lenne az Egyesült Államok számára: miközben kudarcot jelentene Oroszország számára, a világ egyik legjelentősebb olajtartaléka újra baráti kezekbe kerülne. Venezuela újjáépítése sok áldozatot követelne a regionális szövetségesektől, de hosszú távon ez a fejlemény nagy szolgálatot tenne az amerikai érdekérvényesítésnek a térségben – hangsúlyozta Gedan.

Feeley: Washington gyengíti az üzenetét azzal, hogy folyton Kubát vádolja

John Feeley, az Egyesült Államok egykori panamai nagykövete szerint Washington helyesen cselekszik, amikor jelentős támogatást ígér a venezuelai ellenzéknek, de azzal viszont gyengíti az üzenetét, hogy folyton Kubát vádolja, és következetesen a „zsarnokság trojkájának" nevezi Venezuelát, Kubát és Nicaraguát. Mindezzel azoknak az elméleteknek ad inkább hitelt, amelyek szerint itt valójában nem is egy Venezuelában, hanem egy Washingtonban kiagyalt tervről van szó. 

Feeley úgy vélte, a venezuelai hatalomváltás hosszú és nehéz folyamat lesz, de vannak fontos sikerek, amelyeket ki kell emelni. „Ne feledkezzünk meg róla, hogy Juan Guaidó és az ellenzék egy másik vezetője, a korábban házi őrizet alatt tartott Leopoldo López kedden szabadon mozgott a caracasi utcákon, miközben Maduro a Miraflores elnöki palotában lapult meg. Ennek elég nagy szimbolikus jelentősége van" – húzta alá az egykori nagykövet.

(MTI)

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Newman
2019. május 02. 23:31
Az megérne egy misét, hogy miért került ilyen rossz helyzetbe Venezuela, de miért a "NAGYON SIKERES" demokrácia exportból akarja megoldani USA, Venezuela nyomorát!;)
polnemkor
2019. május 02. 22:06
A venezuelai demokrácia helyreállításában való részvétel fontos külpolitikai győzelem lenne az Egyesült Államok számára: miközben kudarcot jelentene Oroszország számára, a világ egyik legjelentősebb olajtartaléka újra baráti kezekbe kerülne. Ezt az orwelli újbeszélt, micsoda ocsmány hipokraták! Mi idősebbek még igen jól emlékszünk arra, amikor Pinochettel "állították helyre a demokráciát" hogy az ottani rézbányák ismét "baráti kezekbe kerüljenek". Előtte persze fuvarosblokád, káoszteremtés ahogyan az a cia kézikönyvben meg vagyon írva.
Akitlosz
2019. május 02. 17:09
Na és ugyan miért Washington számít ebben a történetben? Miért nem Venezuela, Miért nem a venezuelaiak? A washingtoniak így is meg úgy is jóllaknak, akármi is van Venezuelában.
Esvány
2019. május 02. 13:14
Azért vastag bőr van a pofájukon az amcsiknak! - Évekig nyivákolnak, hogy Oroszország beavatkozott az elnökválasztásba (ja, 0.03% választási hirdetés megvásárlásával a Facebookon ő lehetett a mérleg nyelve!). - Az USA meg fegyveres beavatkozással távolítaná el a megválasztott venezuelai elnököt - az újgyarmatosítás és a gazdasági kifosztás reményében.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!