Nagy botrány jön: saját testükkel védenék az illegális bevándorlókat Trumpéktól Denverben
Ötezren leszünk, és még ötvenezren, ha jöttök. Jobb ha nem szórakoztok velünk! – üzente a megválasztott elnöknek a szélsőséges demokrata polgármester.
A Fehér Ház él a végrehajtói hatalommal járó kiváltsággal.
A Fehér Ház törvény biztosította jogával élve nem járul hozzá a Mueller-jelentés szerkesztetlen, teljes változatának átadásához a törvényhozóknak – jelentette be szerdán Sarah Huckabee Sanders, a Fehér Ház szóvivője.
A szóvivőnő szerint az elnöki döntést elsősorban a demokrata párti törvényhozók viselkedése kényszerítette ki. Mint fogalmazott: az elnöknek Jerrold Nadler hatalommal történt kirívó visszaélése és az igazságügyi miniszter kérése után nem maradt más választása, mint hogy éljen a végrehajtói hatalommal járó kiváltsággal.
Nem adják ki
A demokrata többségű képviselőház igazságügyi bizottságának elnöke, Jerrold Nadler meghallgatásra hívta William Barr igazságügyi minisztert és egyben felkérte a Mueller-jelentés szerkesztetlen teljes változata és a kapcsolódó bizonyítékok dokumentumai átadására a bizottság tagjainak. Barr, miután a szenátus igazságügyi bizottságában részt vett a heves szócsatákkal tűzdelt meghallgatáson, a képviselőházi bizottság előtti megjelenést visszautasította. Az igazságügyi tárca egyúttal közölte, hogy nem adja ki a törvényhozóknak a Mueller-jelentés kért változatát.
A jelentést a Robert Mueller vezette különleges bizottság készítette el csaknem két esztendeig tartó munka – vizsgálatok és tanúk meghallgatása – után. A bizottság azt vizsgálta, hogy vajon a 2016-os választási kampány során Donald Trump és kampánycsapatának munkatársai összejátszottak-e oroszokkal. Továbbá feladata volt azt is feltárni, hogy Trump – már elnökként – nem akadályozta-e az igazságszolgáltatást. Az első ügyben a bizottság válasza egyértelműen nemleges volt, az igazságszolgáltatás ügyében pedig azt állapította meg, hogy nincs elegendő bizonyíték a feltételezés alátámasztására. A konzekvenciák levonását azonban az igazságügyi miniszterre bízta, aki ezek után megállapította: az elnök nem akadályozta az igazságszolgáltatást.
Meghallgatás
A szenátus igazságügyi bizottsága ezt követően hallgatta meg William Barr minisztert és ez ügyben kívánta volna faggatni őt a képviselőházi bizottság is. Jerrold Nadler, a képviselőházi bizottság vezetője hétfőig adott határidőt Barrnak, és szerdán a bizottság megkezdte a szavazást arról, hogy megindítsa-e a felelősségre vonási eljárást Barr ellen a kérések megtagadásáért.
Sarah Huckabee Sanders szerdán – miközben az igazságügyi bizottságban megkezdődött a szavazás – kifejtette. „az amerikai nép átlát Nadler bizottsági elnök kétségbeesett trükkjén, amellyel el akarja vonni a figyelmet az elnök történelmi léptékű sikereiről és virágzó gazdaságunkról”. Huckabee Sanders leszögezte: sem a Fehér Ház, sem William Barr igazságügyi miniszter nem fog eleget tenni Nadler szerintük törvényellenes és meggondolatlan kéréseinek.
Közben szerdán reggel kiderült: Donald Trump arra utasította Don McGahnt, a Fehér Ház volt jogi tanácsadóját, hogy szintén ne jelenjen meg kongresszusi meghallgatáson.
(MTI)