Macron „fúrja” ki a Fideszt az EPP-ből?

2019. május 28. 13:05

Merkel távozása után a francia elnök előrébb lépve, saját Európa-tervét kívánja megerősíteni – olvasható az Euronews keddi cikkében.

2019. május 28. 13:05

„Semmilyen szövetség nem elképzelhető a Néppárttal addig, míg ki nem teszik pártcsaládjukból a Fideszt” – mondta el a Köztársaság Lendületben (LREM), a francia elnök pártjának második helyezett EP-képviselője, Pascal Canfin a France Inter rádiónak hétfőn, amit az Euronews szemlézett. Mint írják, elsőre nem teljesen világos, milyen szövetségre is gondolt Canfin, de kis számítás után egyértelmű a válasz: a Néppárt számára nem úgy sikerült az Európai Parlamenti választás, ahogy korábban remélték, és bár továbbra is a legnagyobb frakciónak számítanak az EP-ben, de 2014-es eredményükhöz képest 7 százalékpontot vesztettek.

Ebből kifolyólag egyedül képtelenek lennének jelöltjüket a bizottsági székbe segíteni, vagyis szövetségre kell lépniük valakivel, aki támogatja Manfred Weber igényét az elnöki pozícióra – olvasható az európai hírcsatornán.

Mint írják, a legkézenfekvőbb szövetséges a liberális frakció, az ALDE lenne, akik rekordszámú, 109 helyet nyertek az EP-ben. Ez nagyrészt annak köszönhető, hogy az alig két éve alapított francia LREM, mely korábban nem rendelkezett EP-frakcióval, hisz az előző EP-választásokkor még a párt sem létezett, első EP-választásuk után 22 képviselői helyet szerzett a parlamentben, mely képviselők előreláthatólag az ALDE liberális frakcióhoz fognak csatlakozni, akik így a mérleg nyelvévé válhatnak a jelöltek kiválasztásakor.

Macron pedig előreláthatólag élni is fog „királycsináló” szerepével, hiszen korábban a német többség és/vagy Merkel vétója miatt sok ötletét nem sikerült megvalósítania – állapítja meg az Euronews. Hozzáteszik, most a leköszönő német kancellár után átveheti az európai terv nem hivatalos vezetőjének tisztjét, az EP-be bekerült pártja miatt pedig nagyobb súlya lesz az uniós politikában is – ha másképp nem, hát úgy, hogy blokkolják a németek csúcsjelöltjének kinevezését.

„Nézőpontunk szerint Merkel kedvenc jelöltje teljesen alkalmatlan az elnöki pozícióra” – mondta Canfin az interjúban az Euronews szerint. Persze az LREM azért nem zárja ki Weber támogatását – ezt azonban ahhoz a feltételhez kötik, hogy a Néppártnak előbb ki kell tennie a Fideszt soraiból – ahogy ezt Canfin világosan meg is mondta.

Más európai politikusok is osztják a nézetet, miszerint Macron lehet Európa új erős embere, a királycsináló. „Kedvelhetik, vagy nem, de kétségkívül ő lesz a következő hónapok vezető embere, óriási szerepe lesz benne, ki lesz az elnök” - mondta el a volt olasz miniszterelnök, Matteo Renzi a Journal du Dimanche-nak. A portugál, szocialista miniszterelnök, Antonio Costa szintén arról beszélt még a választás előtt, hogy pártolja Macronnak Európa átalakítására szőtt terveit.

Macron pedig nem vesztegeti az időt: már vasárnap este felhívta a német kancellárt, hogy informális találkozón tárgyalni akar vele és más uniós vezetőkkel a mai uniós csúcs előtt – megspórolva így a heteken át tartó egyezkedést, hétfő este pedig együtt vacsorázott az újraválasztott spanyol miniszterelnökkel, a szocialista Pedro sanchez-zel, mely az EP szociáldemokrata frakciójában a legtöbb hellyel rendelkezik.

Elemzők ezt a gesztust úgy értelmezik, miszerint a két vezető megosztaná a hatalmat egymás között, egyenrangú félnek tartja a másikat. Ez azonban akár egy új, centrista erőtér kialakulásához is vezethet.

Az Euronews szerint Guy Verhofstadt, az ALDE vezetője eközben kijelentette, hogy bár a csapból is az folyik, miszerint Macron vereséget szenvedett és Le Pen pártja nyert az EP-választásokon, de a francia államfő igazából győzelmet aratott odahaza, hiába beszél bárki vereségről. Igaz ugyan, hogy csak a második helyen végeztek, de kevesebb, mint egy százalékkal lemaradva a Nemzeti Tömörülés mögött, brüsszeli befolyásának növelésére pedig kettejük közül egyértelműen Macron-nak és nem Le Pen-nek van több esélye.

Összesen 226 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
áfonya
2019. május 29. 16:26
EPP már Orbánnak könyörög ki ne lépjen , telefonon beszéltek meghívják ,sőt az olaszokat is ..... Magunkat nem kéne ingyen adni . Kiharcolni jogokat .
toef36
2019. május 29. 07:43
Taleyrand: "MInden nagy ellentmondás kompromisszummal kell, hogy végződjék..."
sztd
2019. május 29. 00:46
Most nem azért, de a nézetektől lényegében függetlenül, ha nekem mint politikai ernyőszervezetnek egy külsős megpróbálná megmondani, hogy ki lehet a tagom, kb. két perc alatt közölném, hogy most arról dönthet, hogy kinyalja, vagy leszop. Ilyen esetben teljesen mindegy, hogy a kedvenc plüssmackó, vagy a sarki büdösbogár szúrja a szemét, ezt a hozzáállás kizárja az egyenrangú és komoly együttműködés lehetőségét. Függetlenül attól, hogy a Fidesz marad, vagy megy (ilyen esetben akkor is bent kellene tartani egy évig, ha utána repül), ha az EPP-nek van esze, akkor inkább vonul ellenzékbe, és tolja rá az elkövetkező 5 év összes bakiját a többiekre, de nem engedi meg a belügyeibe való külső beleszólást. Ez az a hozzáállás, ami az első felháborodás után mindenkiben tiszteletet ébreszt, és komolyan vehetővé tesz bárkit. Enélkül nem várható kompromisszum, csak megadás, vagy önfeladás. Ha elvárásként a Fidesz kizrása tényleg elhangzik, akkor a helyes válasz csak az lehet(ne), hogy az EPP maga intézi a tagpártjaival való viszonyt, és nem kíváncsi más pártcsaládok észrevételeire.
Kvasztics Fedor
2019. május 28. 22:28
Azt is régen jósoljátok, hogy most aztán megbukik Orbán. Erre mi történik a bezzeg Ausztriában? Megbukik Kurz. Követve Faymannt, Renzit, Schulzot akik mind Orbán bukására játszottak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!