Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
A külügyminiszter csütörtökön az ENSZ Biztonsági Tanácsának miniszteri szintű vitáján szólalt fel.
Ha sikerül megelőzni olyan helyzeteket, amikor embereknek el kell menekülniük otthonukból, akkor elérhető az is, hogy ne menedzseljük, hanem megállítsuk a migrációs folyamatokat – mondta a külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön az ENSZ Biztonsági Tanácsának miniszteri szintű, Nők a békefenntartásban című nyílt vitáján. A tárca erről pénteken tájékoztatta az MTI-t.
Szijjártó Péter közölte: Magyarország nemrég ünnepelte a NATO-csatlakozás 20. évfordulóját, és visszatekintve úgy látja, hogy az ország nemcsak előnyeiből részesült, hanem hozzá is járult a szervezet sikereihez. Magyarország most és a jövőben is hozzájárul az ENSZ békefenntartó misszióihoz – hangsúlyozta. Az ENSZ egyik legfontosabb tevékenysége a békefenntartás, de reformokra is szükség van – mondta a külgazdasági és külügyminiszter. Hozzátette: a magyar kormány kész arra, hogy ezt előremozdítsa, mivel úgy gondolja, a békefenntartás fontos eszköz lehet ahhoz, hogy megbirkózzanak a migráció világméretű kihívásával is.
Szijjártó Péter emlékeztetett: a magyar kormány nemrég arról döntött, hogy ezerről ezerkétszázra növeli külföldön szolgáló csapatai létszámát, és ez lehetővé teszi, hogy a magyar ENSZ-békefenntartók számát is növeljék. Közölte: a UNIFIL-misszió részeként 60 békefenntartót küldenek Libanonba, ők olasz parancsnokság alatt szolgálnak majd. A miniszter köszönetet mondott a libanoni kormánynak és lakosságnak is, amiért menekültek millióit fogadták be. A miniszter szerint nagy lehetőséget látnak abban, hogy rendőri erők vegyenek részt békefenntartó küldetésekben; a magyarok nagyon jól képzettek, a Balkánon segítenek más országoknak megvédeni határukat.
A magyarok szerepvállalása nem klasszikus békefenntartó misszió, de az hozzájárul a béke megőrzéséhez, ha a határok biztonságban vannak – emelte ki. Szijjártó Péter elmondta: a magyar fegyveres erőknél dolgozók 20 százaléka nő, a rendőrségnél pedig 23 százalék ez az arány. Magyarország elkötelezett a Nők a békéért és a biztonságért elnevezésű program bevezetése mellett, és érdeklődik a jó gyakorlatok megismerése iránt.
(MTI)