Franciaország elszálló államháztartási hiánya: a szenátus felveti Macron elnök felelősségét
Az Eurostat szerint Franciaország az egyik legrosszabbul teljesítő ország az Európai Unióban.
Négy muzulmán iskolát, hét imahelyet, nyolc kulturális egyesületet és 89 kiskereskedelmi egységet zárattak be a francia hatóságok egy év alatt.
A radikális iszlamizmus és a radikalizálódás elleni küzdelem részenként az elmúlt egy évben négy muzulmán iskolát, hét imahelyet, nyolc kulturális egyesületet és 89 kiskereskedelmi egységet zárattak be a francia hatóságok – közölte csütörtökön Edouard Philippe francia miniszterelnök Strasbourgban.
A kormányfő elmondta: 2018 április óta csaknem háromszáz olyan, az országban szabálytalanul tartózkodó külföldi hagyta el önszántából vagy kiutasítás következtében Franciaországot, akik a belbiztonságra veszélyes emberek listáján terrorista jellegű radikalizálódás miatt szerepeltek.
A miniszterelnöki hivatal adatai szerint a nyilvántartásban árpilis elején 20 904 név szerepelt, akik köztük 11 152 volt aktív, 9752 pedig lezárt ügy. A radikális iszlamisták 78 százaléka férfi, 2,7 százaléka kiskorú és mintegy 27 százalékuk nem született muzulmán, hanem áttért az iszlám hitre.
Bűnözés és terrorizmus
A miniszterelnök a strasbourgi karácsonyi vásár közelében öt áldozatot követelő merénylet után négy hónappal abban a kerületben hívta össze a radikalizálódás elleni szemináriumot kormánya mintegy tucatnyi tagjával - köztük Nicole Belloubet igazságügyi és Christophe Castaner belügyminiszterrel – ahol a 29 éves, radikális iszlamistaként nyilvántartott férfit Strasbourg Neudorf negyedében 48 órával a támadást követően lőtték le helyi járőröző rendőrök.
A kormány jelezte, hogy az iszlamizmussal kapcsolatos bűnözés megelőzésére a nyárig új stratégiát dolgoznak ki annak érdekében, hogy a potenciális elkövetők esetében minél korábban, 12 és 25 éves kor között fel tudjanak lépni a hatóságok.
„Nem mondom az, hogy a bűnözés szükségszerűen terrorizmushoz vezet, de világosan kell látni azt az átmenetet, amely az egyikből a másikba vezet” – hangsúlyozta a kormányfő. Van folyamatosság a bűnözés, a radikalizálódás és a terrorizmus között – tette hozzá. Erre példa a francia kormány számára a strasbourgi lövöldöző, Chérif Chekatt, akit nyolc éves kora óta nagyon erőszakos tanulóként regisztráltak a közoktatásban, pszichológiai problémákkal is kezeltek, majd nagyon fiatalon többször elítélték köztörvényes bűncselekményekért, mielőtt a férfi a dzsihadista erőszak felé fordult.
Hatósági jelenlét kell
Edouard Philippe szerint még korábban és még gyorsabban kell fellépni a 12 évesnél fiatalabb gyerekek bűnözésének megelőzésében. A hatóságoknak jelen kell lenniük ott, ahol a gyerekek vannak, azaz az interneten, a közösségi oldalakon, az utcákon és sporttermekben – hívta fel a figyelmet a kormányfő. Jelezte az is, hogy a büntetés helyett a kormány a nevelésre kívánja a hangsúlyt fektetni, jóllehet a kiskorúak büntethetőségének szigorítása is felülvizsgálat alatt áll.
Az elmúlt években a kiskorúak által elkövetett bűncselekmények száma csökkent Franciaországban, de szakértők aggodalmuknak adtak hangot amiatt, hogy a kiskorúak által elkövetett bűncselekmények egyre súlyosabbak és az elkövetők életkora egyre inkább csökken.
(MTI)