Megállították Haftár előrenyomulását a líbiai kormányerők

2019. április 05. 20:26

Mélységesen aggódik az ENSZ-főtitkár az észak-afrikai ország helyzete miatt.

2019. április 05. 20:26

A nemzetközi közösség által elismert líbiai kormányhoz hű erők pénteken megállították Halifa Haftár erőinek előrenyomulását, és elfogták az ország keleti részét ellenőrzése alatt tartó tábornok 145 harcosát. A Haftár által irányított Líbiai Nemzeti Hadsereg (NLH) csapatai csütörtökön támadást indítottak a főváros, Tripoli elfoglalására, ahol az ENSZ bábáskodásával létrehozott egységkormány székhelye van. Az összecsapások kiújulása miatt több ország is aggodalmát fejezte ki.

Mohamed Alhudairi, a nyugati térségben folyó hadműveletek parancsnoka a Reuters hírügynökségnek elmondta, hogy a foglyokat a Tripolitól nyugatra fekvő Závijában ejtették, és 60 járművet is elkoboztak.  Péntek hajnalban a kormányhű erők Závija térségében visszafoglaltak az NLH-tól egy biztonsági pontot, és megállították az NLH előrenyomulását a főváros irányába. Napközben Fájez esz-Szarrádzs, a nemzetközileg elfogadott egységkormány vezetője is ellátogatott az őt támogató erők által visszafoglalt biztonsági ponthoz. Závija és Miszráta milíciái a közösségi oldalakon közölték pénteken kora reggel, hogy mozgósítják erőiket Haftárral szemben.

Moszkva elhatárolódott Haftártól

Matteo Salvini olasz belügyminiszter a hét legfejlettebb iparú ország (G7) belügyminiszterének franciaországi tanácskozásán nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a líbiai helyzet romlása veszélyezteti a stabilitást a Földközi-tenger déli pereme mentén. Hangoztatta, hogy „az egész földközi-tengeri térség egyensúlya forog kockán”

Oroszország nem támogatja Halifa Haftárt – közölte pénteken Vlagyimir Putyin orosz elnök szóvivője. Dmitrij Peszkov hangsúlyozta, hogy „el kell kerülni minden olyan lépést, amely a vérontás kiújulásához vezetne”. Újságírók előtt kiemelte, hogy minden lehetséges erőfeszítést meg kell tenni a líbiai helyzet békés diplomáciai megoldása érdekében. Arra a kérdésre válaszolva, hogy Moszkva támogatja-e Haftárt, Peszkov leszögezte: „Nem, Moszkva semmiféleképpen nem vesz részt” a konfliktusban.

A brit külügyminiszter szintén aggodalmát fejezte a líbiai eszkaláció miatt. „Figyelemmel és nagy aggodalommal követjük a líbiai helyzetet, és megpróbáljuk a lehető legjobban érvényesíteni az európai és brit befolyást” – jelentette ki Jeremy Hunt a G7-tanácskozás szünetében Chrystia Freeland kanadai külügyminiszterrel közösen tartott sajtóértekezletén a bretagne-i Dinard-ban. Oroszország mellett az Egyesült Államok, Franciaország, és Abu-Dzabi is felszólította valamennyi líbiai felet, hogy „haladéktalanul csökkentsék a feszültséget”.

ENSZ: BT-ülés lesz

Németország kérni fogja az ENSZ Biztonsági Tanácsának sürgős összehívását a líbiai helyzet miatt – közölte pénteken Berlinben Steffen Seibert kormányszóvivő. A német szövetségi kormány mély aggodalommal figyeli a fejleményeket – tette hozzá, és kiemelte: Berlin szerint nem lehetséges katonai megoldás Líbiában.  A BT péntek este közép-európai idő szerint 9 órakor ül össze, hogy megvitassa a kőolajban gazdag észak-afrikai országban kialakult, polgárháborúval fenyegető helyzetet.

A helyzet súlyosbodása egybeesik António Guterres ENSZ-főtitkár líbiai látogatásával, aki csütörtökön Tripoliban tanácskozott Fájez esz-Szarrádzs kormányfővel, pénteken pedig az ország keleti részében fekvő Bengáziban tárgyalt Haftár tábornokkal. Guterres pénteken megismételte: a líbiai helyzetnek nincs katonai megoldása. Emellett kifejezte: mély aggodalom tölti el az észak-afrikai ország helyzete.

Tunézia megerősíti az ellenőrzést Líbiával közös határán – jelentette be pénteken az ország védelmi minisztériuma. Közleményében a tunéziai tárca hangsúlyozta, hogy minden szükséges óvintézkedést megtesz, hogy biztosítsa délkeleti határát, és kivédje az esetleges következményeket.

Líbia Moammer Kadhafi diktátor 2011-ben végrehajtott megbuktatása és meggyilkolása után gyakorlatilag teljes káoszba süllyedt, és az ország területének jelentős részét egymással vetélkedő milíciák igyekeztek minél nagyobb arányban ellenőrzésük alá vonni. Az ország nyugati részét meghatározóan az ENSZ bábáskodásával létrehozott nemzeti egységkormány irányítja, míg Líbia keleti felében Halifa Haftáré az ellenőrzés.

(MTI)

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mr.Falafel
2019. április 06. 08:56
És az jó?
Lópitzi
2019. április 06. 08:08
A zsidóK számításába egy kis hiba csúszott. Biztosítani Izraelt a szomszédos arab országok ellen , ami az "arab tavasz" rendezvénnyel sikerült is, ezzel megnyílt az út az Irán ellen indítható háború megkezdéséhez . Obama azonban beintett nekik és nem volt hajlandó Izraelért háborúzni. A bibsik meg csak az US Army hátamögött bátrak. "Legyőzhetetlen " Izrael csak a parittyás palesztínok ellen hősködik.
3M..
2019. április 06. 08:07
A Szíria Barátai nevű szervezetről mostanában alig hallani. Hiányolom nagyon őket. Remélem a Líbia Barátai nevű szervezettel egyeztetnek. Szebb Jövőt!
74bro
2019. április 06. 07:30
Szerintem a képen lévő emberek egész jól elvannak, lehet csak unják a házi kosztot, vagy nagyon házsártos az asszony (asszonyok?). Nem lehet mindenki Szókratész, hogy csevegni meneküljön el otthonról. Az is lehet, hogy csupán a helyi folklórt ápolják. Nem lenne célszerű egyszerűen békén hagyni őket? Abból rossz nem származhat...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!