A nemzetközi közösség által elismert líbiai kormányhoz hű erők pénteken megállították Halifa Haftár erőinek előrenyomulását, és elfogták az ország keleti részét ellenőrzése alatt tartó tábornok 145 harcosát. A Haftár által irányított Líbiai Nemzeti Hadsereg (NLH) csapatai csütörtökön támadást indítottak a főváros, Tripoli elfoglalására, ahol az ENSZ bábáskodásával létrehozott egységkormány székhelye van. Az összecsapások kiújulása miatt több ország is aggodalmát fejezte ki.
Mohamed Alhudairi, a nyugati térségben folyó hadműveletek parancsnoka a Reuters hírügynökségnek elmondta, hogy a foglyokat a Tripolitól nyugatra fekvő Závijában ejtették, és 60 járművet is elkoboztak. Péntek hajnalban a kormányhű erők Závija térségében visszafoglaltak az NLH-tól egy biztonsági pontot, és megállították az NLH előrenyomulását a főváros irányába. Napközben Fájez esz-Szarrádzs, a nemzetközileg elfogadott egységkormány vezetője is ellátogatott az őt támogató erők által visszafoglalt biztonsági ponthoz. Závija és Miszráta milíciái a közösségi oldalakon közölték pénteken kora reggel, hogy mozgósítják erőiket Haftárral szemben.
Moszkva elhatárolódott Haftártól
Matteo Salvini olasz belügyminiszter a hét legfejlettebb iparú ország (G7) belügyminiszterének franciaországi tanácskozásán nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a líbiai helyzet romlása veszélyezteti a stabilitást a Földközi-tenger déli pereme mentén. Hangoztatta, hogy „az egész földközi-tengeri térség egyensúlya forog kockán”.
Oroszország nem támogatja Halifa Haftárt – közölte pénteken Vlagyimir Putyin orosz elnök szóvivője. Dmitrij Peszkov hangsúlyozta, hogy „el kell kerülni minden olyan lépést, amely a vérontás kiújulásához vezetne”. Újságírók előtt kiemelte, hogy minden lehetséges erőfeszítést meg kell tenni a líbiai helyzet békés diplomáciai megoldása érdekében. Arra a kérdésre válaszolva, hogy Moszkva támogatja-e Haftárt, Peszkov leszögezte: „Nem, Moszkva semmiféleképpen nem vesz részt” a konfliktusban.
A brit külügyminiszter szintén aggodalmát fejezte a líbiai eszkaláció miatt. „Figyelemmel és nagy aggodalommal követjük a líbiai helyzetet, és megpróbáljuk a lehető legjobban érvényesíteni az európai és brit befolyást” – jelentette ki Jeremy Hunt a G7-tanácskozás szünetében Chrystia Freeland kanadai külügyminiszterrel közösen tartott sajtóértekezletén a bretagne-i Dinard-ban. Oroszország mellett az Egyesült Államok, Franciaország, és Abu-Dzabi is felszólította valamennyi líbiai felet, hogy „haladéktalanul csökkentsék a feszültséget”.