A valaha élt egyik legnagyobb húsevő emlős maradványaira bukkantak Kenyában

2019. április 18. 10:21

Az oroszlánnál hétszer nagyobb termetű, egyedei mintegy 1500 kilogramm súlyúak lehettek.

2019. április 18. 10:21

Egy oroszlánnál hétszer nagyobb termetű, mintegy 22 millió éve élt ragadozó fosszíliáira bukkantak paleontológusok Kenyában, az állat a Földön valaha élt egyik legnagyobb húsevő emlős lehetett.

A Journal of Vertebrate Paleontology című folyóiratban megjelent tanulmányukban a kutatók a Simbakubwa kutokaafrika (szuahéli nyelven Afrikából származó nagy oroszlán) nevet adták az új fajnak, amelynek egyedei mintegy 1500 kilogramm súlyúak lehettek, nagyobbak mint egy jegesmedve. A megkövesedett maradványok között megtalálták az álkapcsát, koponyája egy részét és csontvázának egyes darabjait. 

A maradványokra 10 éve bukkantak Kenya egy olyan térségében, ahol ősmajmok fosszíliái után kutattak paleontológusok. Azóta az Kenyai Nemzeti Múzeum raktárának egyik fiókjában porosodtak, és csak a közelmúltban vizsgálták meg részletesen amerikai kutatók, akik megállapították jelentőségüket.

„Simbakubwa gigantikus fogai alapján egy hiperhúsevő volt” – hangoztatta Matthew Borth, a Duke Egyetem kutatója, a tanulmány vezető szerzője. 

Nincs közeli rokonságban a nagymacskákkal, vagy bármely más ma élő húsevő emlőssel. Az emlősök osztályának egy kihalt neméhez, a hyaenodonhoz tartozik. A hyaenodon-fajok, Dél-Amerika, Ausztrália és Antarktisz kivételével az egész Földön megtalálhatók voltak, mintegy 42-15,9 millió évvel ezelőtt éltek, a hyaenodon volt az első húsevő emlős Afrikában, és a déli területekről terjedt el észak felé.

18-15 millió éve megváltozott a Föld ökoszisztémája, erdők váltották fel a füves pusztákat és az emlősök osztályában új nemek jelentek meg. „Nem tudjuk pontosan, miért haltak ki a hyaenodonok, de az ökoszisztéma gyorsan változott, és a globális klíma szárazabbá vált. Simbakubwa hatalmas termetű rokonai voltak az utolsó hyaenodonok a bolygón” – mondta Borth.

Kép: dpa/Mauricio Anton

(MTI)

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
annamanna
2019. április 21. 06:15
"Egy szikla tetejét látjuk, rozmárok népesítik be a tájat. A nagytestű ragadozók közül többen a szikla pereméről a mélységbe zuhannak: bukdácsolnak, megperdülnek, majd pedig testük óriásit esve a kövekre zuhan. https://www.youtube.com/watch?v=qVJzQc9ELTE&t=11s A jelenet rendkívül felkavaró, és nem csak azért, mert állatok halálát nézhetjük végig HD-minőségben. Azért is, mert világosan sejtjük közben, hogy ennek nem kéne megtörténnie, ez nem valami olyasmi, ami a rozmárokkal meg szokott történni. Ezt erősíti a narráció is: minden idők legismertebb természetfilmese, David Attenborough épp arra figyelmeztet minket a jelenet alatt, hogy a klímaváltozás következtében szorult vissza annyira a rozmárok természetes élőhelye, hogy végül annak a sziklának a tetején kellett összepréselődniük, ami szükségszerűen vezetett a tragédiához. Ezzel az állítással azóta ugyan egyes rozmárkutatók ugyan már vitába szálltak, de azt ők sem vitatják, hogy a klímaváltozás alapvetően befolyásolta a rozmárok életfeltételeit. A rozmáros jelenet David Attenborough új, a Netflixre készített, és áprilisban bemutatott nyolcrészes sorozatában, a Mi bolygónkban (Our planet) látható. És nem ez az egyetlen jelenet, amely gyökeresen eltér attól a hangulattól, melyet Attenborough természetfilmjeiben megszoktunk, és melyeket nézve felnőttünk." https://444.hu/2019/04/19/nem-az-a-termeszetfilm-amit-megerdemlunk-hanem-amire-szuksegunk-van
Peter8811
2019. április 19. 13:14
Göncz Árpi bácsira hasonlít, az volt ilyen nagy köztársasági elnök.
Derek Zoolander
2019. április 19. 07:57
Milyen gazdag lehetett a természet akkor, ha ilyen nagy dögöket el tudott tartani. Majdnem mint az Avatar c. filmben. :) Az embernek hiányérzete van ha a mai természetre néz.
Locomotive
2019. április 18. 21:02
Nem a mérete "hétszer nagyobb", de a tömege lehetséges. Maga az állkapcsa volt elképesztő nagy, csak az alsó állkapcsának a fele volt akkor, mint egy átlagos mai oroszlán EGÉSZ koponyája. Egyébként sokkal inkább a mai hiénákhoz hasonlított. Közvetlen a dinoszauruszok kihalása után jelenhetett meg és fejlődhetett ki.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!