Az USA budapesti nagykövete Brüsszelbe utazott
Azt hiszem most van az a pillanat, amikor meg lehetne kímélni David Pressmant a Budapestre történő fáradságos visszautazástól.
Lassan nem lesz olyan nevesebb politikus a Demokrata Pártban, aki ne indulna az előválasztásokon.
Jay Inslee, Washington állam kormányzója, aki második ciklusában irányítja az északnyugati államot, pénteken videóüzenetben jelentette be, hogy megpályázza a Demokrata Párt elnökjelöltségét. A 68 éves politikus a klímaváltozás elleni küzdelem harcosának tartja magát, és a jelöltségét meghirdető kampányvideóban is ezt jelölte meg „korunk legfontosabb kihívásaként”.
"Azért indulok az elnökségért, mert én vagyok az egyetlen jelölt, aki vereséget mér majd a klímaváltozásra, ennek sikere országunk első számú prioritása" – fogalmazott Inslee az alig hosszabb, mint egyperces videóban. A politikus az éghajlatváltozás elleni küzdelmet John F. Kennedy elnök azon vállalkozásához hasonlította, amellyel a Holdra szállást szorgalmazta. A kormányzó Donald Trump elnök egyik éles kritikusa, elsősorban környezetvédelmi kérdésekben.
Amerikai sajtójelentések szerint Inslee már a jövő héten megkezdi választási kampányát. Kedden Iowában, majd Nevadában tart kampánygyűlést. Inslee – aki korábban a szövetségi képviselőház tagja volt – a tizenharmadik demokrata párti politikus, aki bejelentette indulását a 2020-as elnökválasztáson. Még decemberben egy televíziós interjúban felvetette, hogy esetleg indulna az elnökségért, és akkor e reményeit Jimmy Carter és Bill Clinton elnökségéhez hasonlította. Mint fogalmazott: mind Carter, mind Clinton „kicsiny államok ismeretlen kormányzói” voltak, mielőtt megválasztották őket az Egyesült Államok elnökének.
Az első kommentárok ugyanakkor arra mutatnak rá: a környezetvédelemre épített kampányt kockázatosnak látszik, kivált, amióta Al Gore alelnök 2000-ben egy ilyen elnökválasztási kampánnyal elbukott. A jelenleg legnépszerűbb demokrata párti elnökjelölt-aspiránsok – mint például Bernie Sanders vermonti szenátor, Elizabeth Warren massachusettsi szenátor vagy Kamala Harris kaliforniai képviselő – gazdasági kérdéseket helyeztek kampányuk középpontjába, adóemelésekkel finanszírozva tervezett kormányprogramjaikat.
(MTI)