Brexit: A Munkáspárt támogatna egy újabb népszavazást

2019. február 25. 22:05

Jeremy Corbyn pártja hétfőn bejelentette, hogy támogatna egy újabb népszavazási kezdeményezést a brit EU-tagságról.

2019. február 25. 22:05

 

A brit Munkáspárt hétfőn bejelentette, hogy támogatna egy újabb népszavazási kezdeményezést a brit EU-tagságról.

Ez komoly fordulat, mivel a legnagyobb brit ellenzéki erő eddigi Brexit-politikájának nem volt központi eleme az újabb EU-referendum, sőt Jeremy Corbyn, a párt vezetője korábbi nyilatkozataiban rendre azt az álláspontját hangoztatta, hogy a kilépésről döntő, 2016-ban tartott népszavazás eredményét kell tiszteletben tartani.

A Munkáspárt nyitott egy újabb EU-népszavazásra

Corbyn azonban a Labour alsóházi képviselőinek következő, zártkörű ülésén a párt által hétfő este kiadott közlemény szerint kijelenti majd, hogy a Munkáspárt felsorakozna egy olyan parlamenti indítvány mögé, amelynek célja az újabb EU-népszavazás kiírása, vagy akár maga is beterjeszthet egy ilyen kezdeményezést az alsóház elé, megakadályozandó, hogy a kormányzó Konzervatív Párt egy esetleges rendezetlen, megállapodás nélküli Brexitbe kényszerítse bele az országot.

A Munkáspárt szóvivője nem bocsátkozott részletekbe arról, hogy pontosan milyen kérdés szerepelne a Labour által támogatandó referendum szavazólapján, így azt sem közölte, hogy a párt ismét feltenné-e a választóknak a 2016-os népszavazás kérdését, vagyis azt, hogy az Egyesült Királyság tagja maradjon-e az Európai Uniónak, vagy lépjen ki az EU-ból.

A 2016 júniusában tartott referendum szavazólapján ez a kérdés szerepelt, és a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége a kilépésre szavazott. Sir Keir Starmer, a munkáspárti árnyékkormány Brexit-ügyi miniszterjelöltje azonban már a Labour tavaly őszi éves kongresszusán tartott felszólalásában egyértelműen kijelentette, hogy ha újabb népszavazás lesz, nem lehet kizárni a választható lehetőségek közül a bennmaradást az Európai Unióban.

Fordulat Corbynéknál

Jeremy Corbyn a kongresszus óta eltelt időszakban sem tanúsított lelkesedést az újabb referendum iránt. A mostani fordulat közvetlen előzményeként, a múlt hét elején azonban nyolc képviselő kilépett a Munkáspárt alsóházi frakciójából, elsősorban éppen azzal az  indokkal, hogy Corbyn nem volt hajlandó elkötelezni magát a brit EU-tagságról tartandó újabb népszavazás mellett.

A nyolc volt Labour-képviselőhöz azóta a Konzervatív Pártból is csatlakozott három képviselő, azzal indokolva a lépést, hogy nem tudják támogatni Theresa May konzervatív miniszterelnök Brexit-politikáját, mindenekelőtt azt, hogy May nem hajlandó kizárni a megállapodás nélküli kilépést az EU-ból.

A tizenegy volt Labour- és tory képviselő The Independent Group néven független frakciócsoportot alakított. Az új alsóházi formáció egyik vezéregyénisége, Chuka Umunna volt munkáspárti képviselő minapi nyilatkozatában nem zárta ki, hogy a csoport még az idén önálló centrista politikai párttá alakul.

A Munkáspárt hétfő este, az újabb népszavazás támogatásának deklarálása mellett bejelentette azt is, hogy a héten törvényjavaslatot terjeszt be, amelynek értelmében az Egyesült Királyság az EU-tagság megszűnése esetén is átfogó vámuniós viszonyrendszerben maradna az Európai Unióval, és szoros szabályozási megfelelést tartana fenn az EU egységes belső piacával.

A konzervatív párti kormány az EU vámuniójából és egységes belső piacáról is ki akar lépni, Theresa May miniszterelnök pedig rendre határozottan elveti az újabb EU-népszavazás gondolatát.

(MTI)

Összesen 69 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zakar zoltán béla
2019. február 26. 11:14
Mocskok
brabant89
2019. február 26. 10:37
Mivel itt nálunk természetesnek vesszük, hogy a parlamenti képviselők a pártjuk álláspontját képviselik és nem kíváncsiak a választókörzetük szavazóinak véleményére (pl. egy fideszes képviselő sem kérdezte meg a választóit, hogy akarja-e, hogy évi 400 órát is túlórázhasson), ezért nem is értjük a brit képviselők dilemmáját. Kit kell képviselniük? A népszavazás eredményét, vagy a saját választóikat, akiknek a véleménye eltérhet, és igen sok helyen eltér a népszavazás eredményétől, és a May által előterjesztett megoldási javaslattól. A demokráciához nem csak az tartozik hozzá, hogy tiszteletben tartjuk egy országos népszavazás eredményét, hanem az is, hogy a képviselők ténylegesen képviselik a helyi választóik álláspontját. Emiatt utasította el a brit parlament a May által az EU-val kötött megállapodást. A patthelyzetnek ezért lehet az egyik lehetséges feloldása egy új népszavazás. Ami így nem a demokrácia felrúgása lenne, hanem a demokratikus döntéshozatal által okozott, a társadalom számára káros, és a többség számára nemkívánatos kimenetellel fenyegető patthelyzet feloldása.
brabant89
2019. február 26. 10:14
Na akkor az ostoba fidesznyaloncok kedvéért: A népszavazás (kis többséggel, jelentős regionális különbségek mellett) arról döntött, hogy az Egyesült Királyság lépjen ki az Európai Unióból. A népszavazás arról nem döntött, hogy milyen legyen az Egyesült Királyság és az Európai Unió kapcsolata a kilépést követően. A brit kormánynak végül tavaly őszre sikerült megállapodnia az Európai Unióval a kilépés mikéntjéről. A brit parlament viszont ezt a megállapodást igen nagy többséggel elvetette. Egyesek azért, mert számukra kevés (a vámunió miatt számos EU-s törvény, rendelkezés, irányelv érvényben marad), egyesek azért, mert számukra ez is sok. Patthelyzet alakult ki, miközben egy hónap múlva lejár a kilépés határideje. Amennyiben nincs megállapodás, jön a "kemény brexit", vámellenőrzéssel Dovernél, valamint az észak-ír-ír határon. Ezt nagy többség utasítja el (nagyobb, mint ahányan a kilépésre szavaztak). A kérdés megoldatlansága, megoldhatatlansága (és itt nem arról van szó, hogy mennyire kötelező egy népszavazás eredménye, szabad-e két év múlva újra szavazni róla, hanem az Egyesült Királyság jövője a tét), és a közelgő határidő pedig szükségszerűen okoz feszültséget. Az Egyesült Királyságban a választásokon nincsenek pártlisták, csakis egyéni képviselők vannak, akik emiatt sokkal nagyobb felelősséggel tartoznak a választóik felé, mint pl. nálunk a pártlistán megválasztott képviselők. Márpedig sok olyan körzet van, ahol a maradás hívei vannak többségben. Az ő képviselőiknek őket kell képviselniük. Corbyn eddig nem támogatta egy új népszavazás kiírását. Viszont most, hogy 8-an kiléptek a frakciójából, és kérdés, hogy hányan követik őket, pártja egységének megőrzése végett hajlandónak mutatkozik arra, hogy támogasson egy újabb népszavazást. A Munkáspártnak nincs többsége a brit parlamentben, nem tud népszavazást kiírni. Népszavazás kiírására csak akkor kerülhet sor, ha a toryk közül is elegendően sokan állnak ki mellette. Ez a nyilatkozat Corbyn részéről a Munkáspárt egységének megőrzésére, bomlásának megállítására irányul. Másrészt akár azt is eredményezheti, hogy a kemény brexit hívei még ha nagy duzzogva is, de támogassák May megállapodását, hogy elkerülhető legyen egy újabb népszavazás. Dehát fidesznyaloncaink természetesen tökéletesen értik innen Magyarországról a brit belpolitikai helyzetet: a baloldal nem akarja elfogadni a demokratikus döntést. És Soros.
tizuii
2019. február 26. 08:10
ha szavaztatnak az demokrácia. ha benmaradnak, az a nép szemenköpése ha benmaradnak akkor az történik amit sorosék akarnak ha benmaradnak az orbánnak is jó tehát ahány választás annyi lehetőség
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!