A nyugati sajtó már Ukrajna teljes megsemmisítésének tervéről ír
Egy amerikai ezredes szerint Putyinnak egyetlen célja van: Ukrajna teljes megsemmisítése.
Csalás és kémkedés a vád a Kanadában letartóztatott igazgatóhelyettes ellen. Az ügyben több minisztérium, így a belbiztonsági és a kereskedelmi tárca is érintett.
Az amerikai igazságügyi minisztérium banki csalás, kereskedelmi titkok ellopása és hatósági félrevezetése miatt két ügyben is vádat emelt a Huawei kínai telekommunikációs óriáscég és pénzügyi igazgatója, a Washington kérésére Kanadában letartóztatott Meng Van-csou ellen – jelentette be sajtótájékoztatóján Matthew Whitaker ügyvezető igazságügyi miniszter.
A Kirstjen Nielsen belbiztonsági miniszter, Wilbur Ross, a kereskedelmi tárca irányítója és Christoper Wray, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatója jelenlétével tartott sajtótájékoztatón Whitaker közölte: az egyik ügyben tizenhárom rendbeli, a másikban pedig tíz rendbeli bűncselekmény gyanúja miatt kérte a vádemelést. Az egyik keresetet az igazságügyi tárca egy New York-i bíróságnál, a másikat Washington államban nyújtotta be.
Tappy-t lopta el a vád szerint a kínai óriás
A tizenhárom rendbeli bűncselekmény miatti kérelem a Huawei Technologiesra és két leányvállalatára, valamint Meng Van-csoura vonatkozik. A vádpontok között banki és egyéb pénzügyi csalás, valamint az igazságszolgáltatás akadályozását célzó összeesküvés szerepel: Washington szerint a Huawei nem mondott igazat a két leányvállalatához, a Skycom Tech-hez és a Huawei Device USA-hoz fűződő kapcsolatairól annak érdekében, hogy Iránban folytasson üzleti tevékenységet. Ezt a Huawei tagadja. Másik ügyben kereskedelmi titkok ellopásával, banki és pénzügyi csalással és az amerikai hatóságok félrevezetésével vádol ugyancsak két Huawei-leányvállalatot az igazságügyi minisztérium. A kereset szerint a Huawei seattle-i leányvállalatai a T-Mobile német telekommunikációs cég amerikai leányvállalatától a Tappy névre keresztelt, okostelefonok tesztelésére kifejlesztett robottechnológiát lopott el.
Az FBI igazgatója hangsúlyozta a sajtótájékoztatón, hogy a vádak egyúttal azt is jelentik, hogy az Egyesült Államoknak figyelembe kell vennie a Huawei-típusú vállalatok jelentette kockázatokat, ha lehetővé teszi az amerikai telekommunikációs infrastruktúrába történő belépésüket. Christopher Wray szerint a Huawei folyamatosan megpróbálta és megpróbálja kihasználni az amerikai vállalatokat és pénzügyi szolgáltatókat, és szakadatlanul fenyegeti a szabad és tisztességes világkereskedelmet.
Wilbur Ross kereskedelmi miniszter mindazonáltal leszögezte: a Huawei elleni lépés „teljes mértékben elkülönül” az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalásoktól. A Fehér Ház egyébként hétfőn bejelentette, hogy Donald Trump a héten fogadja Liu Ho kínai miniszterelnök-helyettest, aki a kereskedelmi tárgyalások újabb fordulójára érkezik az amerikai fővárosba.
Tagadja a vádpontokban megfogalmazott bűncselekmények elkövetését a Huawei
A kínai cég közleményben reagált a vádakra, ezekben tagadja az ellene felrótt vádpontokat. A BBC nemzetközi portálja által szemlézett írás szerint a cég csalódott az amerikai kormányzat által felsorolt vádakra, valamint úgy fogalmaztak benne a kínai cég sajtósai, hogy nincs tudomásuk az őrizetbe vett igazgatóhelyettes bűnösségével kapcsolatban.
Azt is közölték, hogy az kereskedelmi titkok ügyében már történt egy polgári peres eljárás, és abban az ügyben az ítélet szerint nem követett el semmilyen törvénytelent a kínai cég.
(MTI, BBC)