Raszputyin 150 éve született

2019. január 20. 15:37

Százötven éve született az orosz történelem egyik legrejtélyesebb személyisége.

2019. január 20. 15:37

Százötven éve, 1859. január 21-én született Szibériában, az Urál hegységhez közeli Pokrovszkoje faluban Grigorij Jefimovics Raszputyin, a múlt századi orosz történelem egyik legrejtélyesebb és legellentmondásosabb személyisége. Az MTVA Sajtóadatbankjának anyaga:

Korai évek

Életének első, teljes névtelenségben és ismeretlenségben töltött feléről keveset tudni. Ő maga azt állította, hogy tizenkét évesen tett szert természetfölötti erejére, amelyet eleinte rossz célokra használt, kicsapongó életet élt. Tizennyolc éves korában vezeklésként három hónapot töltött el egy kolostorban, és vallásos megvilágosodáson esett át. Kapcsolatba került a hliszt (önkorbácsoló) szektával, amelynek tagjai az üdvözüléshez a bűn adta eksztázison, majd az ezt követő bűnbánaton keresztül akartak eljutni, szertartásaik időnként tömeges orgiákba csaptak át. Tizenkilenc éves korában megnősült, három gyermeke született, de 1901-ben otthagyta családját, amelyet nem is látott többé. Zarándokútra indult, felkereste a görögországi Athosz-hegyi kolostort és Jeruzsálemet is. Hazatérve mosdatlanul, rongyos ruhában járta Oroszországot, nevéhez csodás gyógyítások és beteljesedett próféciák kapcsolódtak. A hívők messzi földről özönlöttek látására, különösen a nőkre gyakorolt ellenállhatatlan hatást.

Szentpétervár és a cári család

Szentpétervárra 1903-ban érkezett, állítása szerint a Szűzanya utasította arra, hogy segítsen a vérzékenységben szenvedő cárevicsen. A miszticizmus lázában égő fővárosban tárt karokkal fogadták, valóságos rajongótáborra tett szert, és 1905-ben bemutatták a cári családnak is. Raszputyin máig tisztázatlan módon, de megnyugtató hatással volt a hemofíliás trónörökösre, akinek állapota látványosan javult. A hálás Alexandra cárné annyira Raszputyin hatása alá került, hogy hetente fogadta, mindenben kikérte tanácsát, sőt az alaptala szóbeszéd azt tartotta, hogy a szeretője is lett. A német származása miatt elszigetelt, érzelmileg bizonytalan, de erős akaratú asszony befolyása nyomán a cár is több alkalommal a barátjának nevezte a szerzetest.

A félig írástudatlan, lázas tekintetű Raszputyin kezdetben puritán körülmények között élt, nem szólt bele a nagypolitikába. Idővel azonban egyre többen keresték meg, és próbálták saját céljaikra felhasználni a szélsőjobboldaltól kezdve az egyházi reformerekig, sőt egy ideig még a bolsevikok is számoltak vele. Gyógyítóként és „lelkiatyaként" is az arisztokrácia rendelkezésére állt, délelőttönként szabályszerű fogadóórákat tartott, befolyása volt a Szent Szinódus tagjai, a püspökök és a miniszterek kinevezésére.

Ezzel persze számos ellenséget szerzett magának, de az ellene irányuló politikai összeesküvések, merényletek kivétel nélkül kudarcba fulladtak. Napvilágra kerültek ugyanakkor maga mögött hagyott életének sötét titkai, és számtalan rágalmat is terjesztettek róla. Az őt figyelő rendőrök jelentéseiből tudható, hogy visszatért fiatalkora züllött életmódjához, ivott és vallási lepelben szexuális kicsapongásokat szervezett, de továbbra is élvezte a cári család bizalmát. Raszputyint az általa ellenzett első világháború kitörése súlyos lelki válságba sodorta, még cinikusabbá, még megvesztegethetőbbé vált, ráadásul a közvélemény őt okolta az udvar úgymond „hazafiatlan" magatartásáért, a harctéri kudarcokért. Az arisztokrácia képviselői végül 1916 végén titkos tanácskozáson döntötték el, hogy a birodalomra és az uralkodóházra veszélyt jelentő Raszputyint likvidálni kell. A feladatot a cár unokahúgának férje, Feliksz Juszupov herceg és Dmitrij Pavlovics nagyherceg, a cár unokaöccse vállalta.

Rejtélyes halála

Raszputyinnak legalább egy jóslata pontosan beteljesedett: néhány nappal halála előtt a cárhoz írott levelében megjövendölte saját sorsát, továbbá azt is, hogy ha ő meghal, két év múlva a cár és családja sem lesz életben. Élete 1916. december 29-én fejeződött be, halálát még több rejtély övezi, mint életét. Annyi bizonyos, hogy Juszupov palotájába hívták, ahol mérgezett süteménnyel és borral kínálták. Állítólag a tíz embernek is elegendő cián meg se kottyant neki, ezért Juszupov hátba lőtte, de rövid idő után magához tért, fojtogatni kezdte a herceget és csak újabb három lövés után esett ismét össze. Még ekkor is fel akart kelni, ezért puskatussal ütötték le, és szőnyegbe csavarva a jeges Néva folyóba dobták. Amikor a tetem három nap múlva előkerült, a halál okául fulladást állapítottak meg...

A holttestet a cárné Carszkoje Szelóban temettette el, innen a forradalom után kihantolták, egy erdőben elégették. A merénylőket nem vonták felelősségre, Feliksz herceget száműzték, Dmitrij nagyherceget a perzsiai frontra vezényelték, s mindketten túlélték a forradalmat.

Raszputyin a számtalan szenzációhajhász sajtócikk és könyv nyomán legenda lett, még diszkósláger is született róla. Nyugaton az orosz néplélek sötét oldalát, a babonás, irracionális és kicsapongó muzsikot, a kommunista Szovjetunióban a régi rezsim bűneinek megtestesülését látták benne. Oroszországban azonban sokak számára ma is „az" orosz parasztot, a hitet jelképezi, néhány esztendeje az ortodox egyház által elítélt mozgalom is indult szentté avatására.

Összesen 53 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
KLACI
2019. január 21. 12:12
150 éve 1869 volt.
Peter8811
2019. január 21. 06:03
Jámborra hasonlít meg Donáth Annára.
Akitlosz
2019. január 20. 20:17
Raszputyin azért volt a maga korában befolyásos és rejtélyes, mert a trónörökös vérzékenységben szenvedett, amit a cári család eltitkolt a nép elől, ellenben Raszputyin látványosan hatékonyan kezelte, úgy kezdte, hogy minden addigi kezelést abbahagyatott, aztán nem tudni, hogy mit csinált, de az tény, hogy a trónörökös állapota sokat javult. Ezzel pedig a cári család a lekötelezettje lett, főleg cárné, de ezt az igazságot a nép nem tudhatta meg, ezért aztán kitaláltak mindenfélét, ezért és így terjedtek el a pletykák.
Akitlosz
2019. január 20. 20:12
Raszputyin Nagyon régen már, volt egy orosz pap, /F Szeme tükrében vadul csillogott a nap. /N Gyűlölték, mert ő volt a menő, /F Ezért vágyott rá minden moszkvai nő. /N Égetett az őrült prédikátor hangjában a tűz. /N Gyóntatáskor illatos szobákban olvadt minden szűz. /N Ra-Ra-Raszputyin, ismered az álmaim, /N Ellenállni nagyon nehéz. /N Ra-Ra-Raszputyin, elégítsd ki vágyaim, /N Érzem veszélyes ez az egész. /N Fekete opál a cári koronán, /F Jobban táncolt ő, mint sok kozák atamán. /N Hatalomra tört, és pénzről álmodott, /F Meg a lányokról, kiket megszorongatott. /N Már a cári udvarban a híre, terjedt, mint a tűz. /N A szép királynő Raszputyin kezére hajlott, mint a fűz. /N Ra-Ra-Raszputyin, ismered az álmaim, /N Ellenállni nagyon nehéz. /N Ra-Ra-Raszputyin, elégítsd ki vágyaim, /N Érzem veszélyes ez az egész. /N De amikor egyre több és több ember szerzett tudomást tivornyáiról, beteges kicsapongásairól, és csillapíthatatlan éhségéről, egyre több és több ember kívánta a halálát. /F Ez túl sokat akar, itt nincs számára hely, /F Mégis igazi férfi, mi nem engedjük el. /N Kegyetlen zsarnok, porig megaláz, /F Mégis úrrá lesz rajtunk egy vad szerelmi láz. /N Aznap éjjel nem volt hold az égen, a csapda terve készen állt. /N Néhány neves, magas rangú herceg a pillanatra várt. /N Ra-Ra-Raszputyin, elvesztek az álmaid, /N Méreggel teli a borospohár. /N Ra-Ra-Raszputyin, elégítsd ki vágyaim, /N Megittad mind, mégsem jött a halál. /N Ra-Ra-Raszputyin, ismered az álmaim, /N Korona voltál a cár fején. /N Ra-Ra-Raszputyin, kihűltek a vágyaid, /N Agyonlőttek a folyó jegén. /N Ó, azok az oroszok! /F / Írta: Boney'M / / Fordította: Neoton Família / Jelmagyarázat: /F férfi szöveg /N női szöveg
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!