Kedd reggel, az idei első strasbourgi plenáris ülésen vita kezdődött az Európai Parlamentben az Unió menedék- és migrációs politikájának reformjáról.
Az ülésen a közös európai menekültügyi rendszer és a dublini rendszer reformjának leállását, az Európába érkező migrációs hullámok jobb kezelését és a közelmúltban történt földközi-tengeri eseményeket vitatták meg. Felszólalt Gál Kinga és Niedermüller Péter is.
Nincs migrációs válság
Dimitris Avramopulous az Európai Bizottság migrációs politikáért és uniós beügyekért felelős tagja arról beszélt felszólalásában, hogy nincs menekültválság az Unióban.
„Nincs migrációs vagy menekültválság az Európai Unióban, noha több tagállam ezt próbálja hangsúlyozni” – jelentette ki Avramopoulos. „Az illegális határátlépések száma messze elmarad a korábban regisztráltakhoz képest” – érvelt a görög biztos.
Kiemelte, hogy az illegális bevándorlók száma lényegesen, több mint nyolcvan százalékkal csökkent tavalyhoz képest. Egyes tagállamok politikája mégsem változik a migráció kérdésével kapcsolatban.
Szerinte az uniós erőfeszítések ellenére is mindig lesznek olyanok, akik megpróbálják majd illegális módon átlépni Európa határait. „Ez nem jelenti azt, hogy ne tudnánk kezelni a jelenséget. Kezelhetetlenné akkor válik, ha az egyes országoknak egyedül kell fellépniük ellene” – hangsúlyozta.
Itt az idő, hogy a kormányok vállalják a felelősségüket, és ne az Európai Bizottságot hibáztassák a fenntartható megoldások meghozatalának elmaradásáért. Köszönöm a Parlament eddigi támogatását, és számítok a Házra a további három hónapban is.
„Ez az utolsó lehetőség, mielőtt kifutunk az időből"
– jelentette ki Dimitris Avramopoulos.
A kötelező kvóták ösztönöznek
Gál Kinga képviselő, a LIBE Bizottság fideszes néppárti alelnöke leszögezte: ha az EU valóban segíteni szeretne, akkor „meg kell tudnia akadályozni, hogy migránsok ezrei kockáztassák az életüket a Földközi-tengeren”. Nyilvánvalóvá kell tenni, hogy illegálisan nem lehet belépni Európába és fel kell számolni az embercsempész-hálózatokat – tette hozzá.
Szerinte a probléma demográfiai okokból a következő évtizedekben sem fog megszűnni.
A kötelező kvóták vagy a humanitárius vízumok nem jelentenek megoldást,