Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
A brit miniszterelnök a tavaly lezárt megállapodás újratárgyalását kéri az EU-tól. A BBC értesülései szerint a nap folyamán erről fog tárgyalni több uniós csúcsvezetővel.
Theresa May brit miniszterelnök a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételeiről tartott, a tavaly novemberi megállapodással lezárult tárgyalások újbóli megnyitását kéri az Európai Uniótól – közölte kedden a Downing Street.
A szándékáról a BBC információi szerint napközben több telefonbeszélgetést fog folytatni az uniós csúcsvezetőkkel, érintve azokat a jogi feltételeket is, amelyek a kemény Brexit-esetén az ír határ átjárhatóságáról szólnak. Ezzel az ír-északír határ újbóli fizikai ellenőrzésének elkerülését célzó tartalékmegoldás, az úgynevezett backstop-záradék problémájára kíván megoldást találni a brit kormány.
Ez a mechanizmus a novemberben aláírt 585 oldalas Brexit-megállapodás része, de a londoni alsóház – jórészt a tartalékmegoldással szembeni rendkívüli ellenállás miatt – két hete a modern brit parlamentarizmus történetében példátlan, 230 fős többséggel elutasította az egyezményt. Kérdés azonban, hogy mennyire hatja meg az EU vezetői May bejelentése, ugyanis Brüsszelben többször is jelezték, hogy sem a backstop-mechanizmusról, sem általánosságban a kilépési feltételeket tartalmazó egyezményről nem tartják lehetségesnek a tárgyalások újranyitását.
Már délután három előtt összeül a brit parlament alsóháza a BBC információi szerint, ahol délután a Brexithez beadott indítványok előterjesztéséről döntenek. Amit a képviselők elé terjesztenek, azokról az este – magyar idő szerint – nyolc órakor kezdődő szavazás során döntenek.
(MTI, BBC)