Bevásároltak a románok: amerikai lopakodók fognak járőrözni a Kárpátokban
32 darab ötödik generációs F–35-ös harci repülőgép érkezik a szomszédos országba.
A román elnöki hivatal elhárította a több mint tízezer aláíró által támogatott petíciót.
Elhárította a román elnöki hivatal azt a több mint tízezer aláíró által támogatott petíciót, amelyben öt romániai magyar parlamenti képviselő kérte Klaus Iohannis államfő közbelépését a terrorizmus vádjával bebörtönzött Beke István és Szőcs Zoltán szabadon bocsátása érdekében – tudatta keddi számában az erdélyi Krónika című lap.
A Kékesy Raymund által a Citizengo.org/hu oldalon kezdeményezett, Szabadságot Beke Istvánnak és Szőcs Zoltánnak! címet viselő petíció aláírói azt kérték Iohannistól, tegyen lépéseket a szerintük jogi alapot nélkülöző, eljárásjogi hibákat tartalmazó, etnikai alapon, az erdélyi magyarság megfélemlítésének céljából meghozottnak ítélet megsemmisítése érdekében.
A román elnöki hivatal egyik tanácsa által aláírt válaszlevelet Kulcsár-Terza József háromszéki képviselő tárta a nyilvánosság elé. Az elnöki hivatal az igazságszolgáltatás függetlenségére, a hatalmi ágak szétválasztásának elvére hivatkozva hárította el a kérést, mondván, hogy az államfő nem avatkozhat be az igazságszolgáltatásba, egy jogerős bírósági ítélet visszavonatása pedig nem tartozik alkotmányos hatáskörébe.
Az államfőhöz intézett megkeresést kezdeményező Kulcsár-Terza József a Krónikának elmondta: felháborítónak tartja Iohannis hozzáállását, hiszen például a Malajziában elítélt drogkereskedő ügyében a külügyminisztériummal és az igazságügyi minisztériummal karöltve lépett fel, miközben a terrorizmussal ártatlanul megvádolt fiatalok ügyét még arra sem méltatta, hogy személyesen válaszoljon a beadványra.
A képviselő reagálásából az Agerpres hírügynökség azt emelte ki, hogy a romániai magyarok az államelnöki választásokon majd tekintettel lesznek Klaus Iohannis kisebbségekkel szembeni magatartására, s hogy a képviselő véleménye szerint a magyarok és románok közötti jó egymás mellett élés érdekében az államfőnek kötelessége lenne foglalkozni a két „törvénytelenül börtönbe vetett" magyar ügyével.
Beke Istvánt, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) kézdivásárhelyi elnökét és Szőcs Zoltánt, a HVIM erdélyi szervezetének vezetőjét júliusban öt-öt éves börtönbüntetésre ítélte terrorizmusért a román legfelsőbb bíróság. Azért állították őket bíróság elé, mert lehallgatott beszélgetéseikből és az előbbi lakásán talált petárdákból a román hatóságok arra következtettek, hogy házi készítésű bombát akartak robbantani Kézdivásárhely főterén 2015-ben, a december elsejei román nemzeti ünnepre szervezett katonai parádén.
(MTI)