Putyin bejelentette: indul a Dnyipróban bevetett hiperszonikus rakétarendszer sorozatgyártása
Az orosz elnök szerint az Oresnyik a stratégiai fegyverekhez hasonlítható, de nem tömegpusztító eszköz, hanem precíziós fegyver.
A világ egyik leghatékonyabb doppingolás elleni rendszerét ígérte Putyin.
Oroszország a világ egyik leghatékonyabb doppingolás elleni rendszerét kívánja kiépíteni - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök egy Uljanovszkban megrendezett szerdai konferencián.
Putyin azt hangoztatta, hogy Oroszország, miként korábban, a jövőben is kész a széleskörű és építő együttműködésre a világ összes sportszervezetével és következetesen teljesíti nemzetközi kötelezettségeit, egyebek között a doppingellenes küzdelemben. „Oroszország határozott szándéka, hogy a sportdopping elleni küzdelem egyik legjobb rendszerét építse ki” – mondta, rámutatva, hogy ennek érdekében Moszkva külön nemzeti tervet fogadott el. „Igen, természetesen láttunk zavarokat a doppingellenes rendszerünkben, de meg szeretném jegyezni, hogy az ilyesmi nem kizárólag a mi belső problémánk. A zavarok kimutatták az egész nemzetközi doppingellenes rendszer nyilvánvaló tökéletlenségének tényeit” – hangoztatta Putyin.
Hangsúlyozta, hogy az ezen a téren végrehajtandó változásokban fontos szerepet kell játszania az UNESCO-nak, a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak, a nemzetközi szövetségeknek és az egyes országok olimpiai bizottságainak.
Az Orosz Doppingellenes Ügynökség (RUSADA) három hete kapott „megfelelő” minősítést, így ismét végezhet elemzéseket. A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) még 2015 novemberében büntette meg az oroszokat, akik az elmúlt években folyamatosan dolgoztak azon, hogy elérjék a tiltás feloldását, de erőfeszítésük csak mostanra hozott eredményt.
Az ügy előzménye, hogy a WADA által megbízott kanadai jogászprofesszor, Richard McLaren vezette független vizsgálóbizottság az oroszok államilag támogatott, rendszerszintű doppingolását feltáró 2016-os jelentése szerint az orosz doppingellenőrző szervek 2011 és 2015 között 30 sportágban mintegy 1000 sportoló vizsgálati mintáját manipulálták, illetve pozitív teszteredményeket titkoltak el.
(MTI)