A választás legnagyobb vesztesei a nagypártok (a CSU és az SPD), a legnagyobb győztesek pedig a rétegpártok (a Zöldek és a Freie Wähler). Az utolsó hét mozgósítása a CSU-nak sikerült a legjobban, volt is min dolgozniuk. A mozgósítást és az eredményeket nézve is az abszolút vesztes az SPD. Az AfD nem érte el a kívánt áttörést, nem sikerült magát a CSU megbízható alternatívájaként bemutatni. Még ezekben a percekben is tart a szavazatok összeszámlálása, végeredményhez közeli adatok várhatóak csak hétfőn reggel lesznek. Gyorselemzés az előzetes eredmények alapján.
Jelentősen magasabb részvétel, mint öt éve
A legfontosabb – és egyben egyedül végleges adat – a részvétel. Ez a mostani választáson jelentősen magasabb volt, mint az öt évvel ezelőttin: 2013-ban a választásra jogosultak 63,6 százaléka, a mai napon pedig 72,5 százaléka adta le szavazatát. A kiugró érdeklődés a szokásosnál talán felfokozottabb választási kampánynak és a jövőt meghatározó kampánytémáknak (bevándorlás és lakhatás kérdése), valamint a pártok igen erős mozgósításának köszönhető. A részvétel – mondhatjuk azt, hogy hagyományosan – elmaradt a szövetségi parlamenti választások bajoroszági részvételétől. (Tavaly Bajoroszágban a szavazásra jogosultak 78,2 százaléka voksolt az országos választásokon.)
Becsült végeredmény
Az eredményeket a különböző előzetes becslésekből ismerhetjük, ezek alapján nagyjából a következő kép tárul elénk:
CSU: 35,5 és 37,9 százalék között
Zöldek: 17,8 és 18,2 százalék között
Freie Wähler: 11,6 százalék
AfD: 10,7 és 10,9 között
SPD: 9,5 és 9,7 százalék között
FDP: 5,0 és 5,1 között
Linke: 2,9 és 3,3 százalék között
Egyéb: 5,2 és 5,5 százalék között.
Vesztesek nagypártok, győztes rétegpártok
Az eredmények persze önmaguknak nem sokat árulnak el a politikai mozgásokról. Sokkal érdekesebb kép tárul elénk akkor, ha a 2013-as tartományi, illetve a 2017-es szövetségi parlamenti választásokon Bajoroszágban született eredményekkel vetjük össze a mai választás várható végeredményét. Egyértelműen kijelenthető, hogy a választás legnagyobb vesztesei a szövetségi szinten jelenleg koalícióban együtt kormányzó nagypártok: a CSU és az SPD. A legnagyobb nyertesek közé pedig a Zöldek és a Freie Wähler sorolhatók.