Finn mesterlövész a téli háborúban
A sisu kellett a hosszú tél, a fényhiányos hónapok elviseléséhez is. A finnek megtanulták kibírni a végtelen téli éjszakákat, hogy aztán annál nagyobb életigenléssel vessék bele magukat a tavasszal visszatérő napfényes napokba. Addig is az otthon melegében hibernálódtak, ettek, ahogy lehetett, és persze szaunáztak, ahogy csak bírták. Ez is a sisu-érzés része.
A finnek életét oly mértékben meghatározta a természet, hogy mai, (túl)civilizált korunkban is életük szerves részének tekintik a természettel való együttélést. Járják a természetet, a végtelen erdőségeket, a szintén végtelen tóvidéket, és természetesen aki csak tud, szerez magának egy tóparti fakunyhót, persze szaunával, hogy a túrázások után legyen egy vacok is, ahová éjszakára behúzódhatnak. Egyre kifinomultabb lett így korunkra a sisu.
Joanna Nylund persze kitér a mai kor mindennapos életmód-sisujához is: legyünk összhangban önmagunkkal, a közösségeinkkel s persze a természettel is. A sisut a kommunikációban is lehet alkalmazni: beszéljünk egyenesen a dolgokról, de válogassuk meg hozzá a szavainkat. Tanuljunk meg másokat meghallgatni is, s nem kell drámázni. Ne éljünk vissza a magasabb rangunkkal és legyen szilárd az erkölcsi alapunk. „Nem lehet túlbecsülni a személyiség integritásának fontosságát a finn életszemléletben és üzleti magatartásban. Nálunk a kézfogás és az adott szó valóban ér valamit. Ennek megfelelően az, aki nem teljesen őszinte, nem számíthat elnézésre” – írja Nylund.
A sisu fogalma
lefordítható a skandináv országok, így a finnek társadalmában is meglévő nagyfokú egyenlőségelvre.
Mind a társadalom egészében, mind a társas kapcsolatokban, férfiak és nők között is nagy hangsúlyt fektetnek az egyenlőségre. Ez mindig is meghatározó volt az ínséges környezetben közös munkálkodással túlélni próbáló északi társadalmakban.
„A sisu bátorságot ad, hogy egyedül is megálljuk a helyünket, ha kell. A sisu az a tartalék üzemanyagtartály, amiről talán nem is tudtunk” – írja Joanna Nylund. Zárszavában kifejti: „Boldoggá tesz-e a sisu? Nehéz megválaszolni a kérdést, mivel a sisu mindenki számára mást jelent. De ha megnézzük, hogy a finnek egyöntetű véleménye szerint mit köszönhetünk a sisunak – szabadságot, függetlenséget, jólétet és sikert –, akkor azt mondanám, hogy igen”.