Még egy remek hely a harmadik világháború kirobbantására – igencsak forrósodik a helyzet az Északi-sarkon
Nukleáris elrettentés, flották és bombázók – ez az a hely, ahol a Nyugat igazán tarthat Oroszországtól, mutatjuk, miért!
A közvélemény nyomására mégsem emelik olyan drasztikusan a nyugdíjkorhatárt.
Hónapok óta tiltakozik az orosz közvélemény a Putyin-kormányzat tervezett nyugdíjkorhatár-emelése ellen. Az államfő népszerűségvesztésére reagálva azonban a kormány finomított a nyugdíjreform tervezetén, mivel az rég nem látott összefogást eredményezett a különböző társadalmi csoportok között – írja az Euronews.
Vlagyimir Putyin népszerűsége a reform februári bejelentése óta 80 százalékról 64 százalékra esett vissza, szerdán pedig maga az elnök állt a nyilvánosság elé azzal, hogy bejelentse az enyhítést: a nők esetében a tervezett 63 év helyett a nyugdíjkorhatárt 60 évre emelik, a három, vagy több gyermeket nevelők pedig még ennél hamarabb is visszavonulhatnak. A férfiak esetében azonban a kormány kitartott elképzelése mellett, vagyis a nyugdíjkorhatárt 65 évre emelik.
Televíziós nyilatkozatában az államfő arról beszélt, szeretné stabilizálni a nyugdíjrendszer pénzügyi alapját, növelni a nyugdíjak értékét, ehhez pedig szükséges a nyugdíjreform. Ugyanakkor a férfiak esetében az emelés azt jelentené, hogy a legtöbbjüknek szinte élete végéig dolgoznia kéne: Oroszországban a születéskor várható élettartam jelenleg a férfiak esetében 66, a nőknél pedig 77 év.
Az orosz társadalom öregedése azonban úgy tűnik, szükségessé teszi az emelést: ha a demográfiai tendenciák nem változnak, 2050-re az oroszok 20 százaléka 65 év feletti lesz. Ezen tendencia az oroszok számára keserű 90-es években alakult ki, mikor is visszaesett a gyermekvállalási kedv.
Csak idén 4,2 milliárd dollárnyi rubelt fizet ki az orosz állam a nyugdíjakra, mely az éves költségvetés 1,6 százalékát jelenti, ez pedig az ország jelenlegi gazdasági helyzete mellett vállalhatatlan.