Robban-e a puliszka?
A legjobb politikai barométer a világban a román politika mozgása: ahová áll, ott mindenképpen fordulat várható.
A román rendőrség szombaton vizsgálatot indított a 2016-ban elhunyt Elie Wiesel Nobel-békedíjas amerikai zsidó író máramarosszigeti szülőházára mázolt antiszemita falfirkák miatt.
A rikító rózsaszínű graffitit szombatra virradóra festették fel a védett történelmi emlékműnek minősített Wiesel-ház falaira. A 2016-ban elhunyt, holokauszt-túlélő író emlékmúzeumának falán több antiszemita üzenetet is hagytak. Azt írták fel: „Antiszemita, pedofil közvécé”, „A náci-zsidó a pokolban rohad – Hitler”, „Geci Merkel Trump Putyin”.
Az antiszemitizmus ellen küzdő egyik romániai jogvédő csoport olyan vandalizmusnak minősítette a történteket, amely „Elie Wiesel, a holokausztáldozatok és a holokausztot túlélők lelke” ellen irányult.
A holokauszt kutatásával foglalkozó romániai Elie Wiesel Intézet alapos vizsgálatot követelt az ügyben. Egyben emlékeztetett, hogy a román elnök és kormány megfogadta, fellépnek az antiszemitizmus és a holokauszttagadás ellen.
A II. világháború idején Elie Wieselt tizenöt évesen családjával együtt Auschwitzba deportálták, ahonnan a monowitzi, majd a buchenwaldi táborba került. Szülei és hatéves húga nem élték túl a borzalmakat, csak két nővére.
Az 1928-ban Máramarosszigeten született és 2016-ban New Yorkban elhunyt Elie Wiesel munkássága nyomán számos országban a tananyag és az értelmiségi közbeszéd részévé vált a holokauszt tanulságainak levonása. Egyaránt tisztelték Amerikában és Izraelben, közéleti szerepléséért 1986-ban Nobel-békedíjjal tüntették ki, az Éjszaka című könyvéért az irodalmi Nobel-díj esélyesei között is számon tartották.
(MTI)