Készüljünk: így fog hétfőn megbukni Olaf Scholz
Jön a bizalmi szavazás a Bundestagban, majd februárban az új választás.
A kormányválság után először szólalt fel a Bundestagban a német kancellár, beszéde nem mindenki tetszését nyerte el. Az AfD szerint Merkel bolondokházát csinált Németországból, a szélsőbal pedig állítja, Horst Seehofer Jézust is deportálta volna.
Védelmébe vette kormányának migrációs politikáját Angela Merkel a kormányválság után történt első nyilvános, parlamenti beszédében szerdán – írja a Guardian.
A kancellár a német törvényhozás alsóházában támogatását fejezte ki a CDU és bajor testvérpártja, a CSU által meghozott kompromisszumos egyeszség felől, mely szerint Németország déli határán tranzitzónákat állítanának fel a menedékkérelmek hatékonyabb elbírálása, és a migránsok könnyebb kezelése érdekében. „A migráció minden fajtájára rendelkeznünk kell szabályozásokkal, hogy az embereknek az legyen a benyomásuk, a jog és a rend érvényesítve van” – mondta Merkel a Bundestagban, csupán pár nappal azután, hogy CSU-s belügyminiszterével, Horst Seehoferrel sikerült újra kibékülnie.
Kifejezte: a migráció globális probléma, mely globális megoldást kíván, így az egyes országok sem oldhatják meg azt egyedül. „A migrációs válság kezelésétől függ, hogy Európa létezni fog-e a jövőben” – szögezte le, arra utalva, hogy a többi uniós tagállamnak is részt kéne venniük a menedékkéről szétosztásában.
Ugyanakkor elmondta: szükséges Európa külső határainak hatékonyabb védelme, és a gazdasági migráció megelőzése érdekében az afrikai országokkal is megállapodást kell kötni.
A kancellár beszéde ugyanakkor nem mindenkit nyűgözött le: Alice Weidel, az Alternatíva Németországnak (AfD) frakcióvezetője például Merkel azonnali lemondását követelte: „Az ön rendszere alatt Németország a stabilitás szavatolójából a káosz előidézőjévé vált” – mondta, majd a Merkel és Seehofer közötti pengeváltást „méltatlannak” és „teátrálisnak” nevezte. Németországot pedig olyan „bolondokházaként” jellemezte, melynek az élén a kancellária áll.
Christian Lindner, a liberális-konzervatív FDP vezetője azt rótta fel a kancellárnak, hogy 2015 nyara óta nem talált megfelelő megoldást a kormány migrációs politikájára. Hozzátette: Merkel még csak nem is tárgyalt baloldali koalíciós partnerével, az SPD-vel, amely még nem bólintott rá a zárt tranzitzónák létrehozására – a párt politikusai ezeket ugyanis többízben koncentrációs táborokhoz és börtönökhöz hasonlították.
Az SPD ezzel szemben Horst Seehofernek ment neki: a szociáldemokraták szerint a belügyminiszter az összeomlás szélére sodorta a kormányt a migrációs mestertervével. „Nem mestertervekre, hanem tisztes iparosmunkára van szükségünk” – mondta Andrea Nahles, a párt elnöke.
A legdurvább kritikát Seehofer ellen ugyanakkor a radikális baloldali Die Linke fogalmazta meg: a párt egy képviselője az idén 69 éves Seehofernek azt üzente, „70. születésnapján nem fog itt ülni belügyminiszterként”. Hozzátette: a CDU és a CSU nevében a „C” már nem a „Christlich” (keresztény) szóra utal, hanem a „Chaos”-ra. A képviselő még tovább tudta fokozni Seehofer kritizálását: a CSU-s padsorokból érkező nevetésre úgy felelt, a belügyminiszter „valószínűleg Jézust is olyanígy, mosolyogva deportálta volna”.