Jansa egyelőre nem rendelkezik a szükséges parlamenti többséggel

2018. július 19. 20:16

Az Orbán Viktor által is támogatott Janez Jansa volt miniszterelnök egyelőre nem rendelkezik a kormányalakításhoz szükséges parlamenti többséggel.

2018. július 19. 20:16

A június 3-i szlovéniai választásokon győztes ellenzéki jobboldali Szlovén Demokrata Párt (SDS) elnöke, Janez Jansa volt miniszterelnök egyelőre nem rendelkezik a kormányalakításhoz szükséges parlamenti többséggel, és erről levélben tájékoztatta Borut Pahor államfőt csütörtökön – közölte a szlovén sajtó. Az államfő erről hétfőn hivatalosan is értesíti a parlamentet.

Az SDS elnöke ezzel hivatalosan is visszaadta a kormányalakítási megbízást, amelyet Pahor a múlt héten ajánlott fel neki, amennyiben egy hét alatt sikerült volna megszereznie a szükséges parlamenti többséget. Jansa ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy az elkövetkező hetekben változhat a helyzet. „Ez a lehetőség mindig fennáll, mert a pártok többsége nem akar még egy előrehozott választást, akkor sem, ha kérdéses, hogy egy ilyen kormány mennyire lenne stabil vagy hatékony” – olvasható a levélben.

Július 23-án jár le az a határidő, amikor az államfőnek javaslatot kell tennie a parlamentnek a miniszterelnök-jelölt személyére. Az elnöki hivatal közleményt adott ki, amelyben megerősítette, hogy potenciális jelöltek közül senki sem rendelkezik parlamenti többséggel, és újabb konzultációkra lesz szükség a parlamentbe bejutott pártokkal. Pahor az első körben így nem javasol miniszterelnök-jelöltet a parlamentnek, a második körben – amelyre 14 nap áll rendelkezésre – az elnök mellett már a frakciók is javaslatot tehetnek. Ha ez sem jár sikerrel, a harmadik körben a képviselők, azaz pártjaik is jelölhetnek, de ekkor már nem kell a megválasztáshoz abszolút többség – vagyis 46 szavazat –, elég a jelenlevők többségének támogatása.

A parlamenti választásokon az SDS 25 mandátumot szerzett a 90 fős parlamentben. Marjan Sarec nemrég alapított balközép pártja, a Marjan Sarec Listája (LMS) 13 mandátummal a második, a Szociáldemokrata Párt (SD) és Miro Cerar ügyvivő kormányfő pártja, a Modern Közép Pártja (SMC) 10-10 mandátummal a harmadik helyen végzett. Az említett pártok mellett még átlépi a 4 százalékos parlamenti küszöböt a Baloldal (Levica) 9 mandátummal, az Új Szlovénia (NSi) 7 mandátummal, Alenka Bratusek volt miniszterelnök pártja (Stranka AB) és a nyugdíjaspárt (DeSUS) 5-5 mandátummal, valamint a Szlovén Nemzeti Párt (SNS) 4 mandátummal.

A nemzeti kisebbségeknek két garantált helyük van a parlamentben. Horváth Ferenc magyar és Felice Zizan olasz képviselő már korábban elmondták az államfőnek, hogy nem kívánnak a mérleg nyelve lenni, és azt a miniszterelnök-jelöltet támogatják majd, aki többséget tud szerezni a parlamentben.

Jansa mellett Sarec is sikertelenül próbált összehozni egy – baloldali-liberális – koalíciót, amelyben legalább öt pártnak kellett volna részt vennie. Miután a jobbközép koalíció létrehozásáról szóló tárgyalások is kudarcba fulladtak, Jansa pártjából többen is úgy nyilatkoztak: az egyetlen kiút ebből a politikai bizonytalanságból, ha a jelentősebb konzervatív és liberális pártok alakítanak kormányt Jansa és Sarec vezetésével, kivéve a leköszönő kormánykoalíciót (SD, SMC és DeSUS). Sajtóhírek szerint már Sarec sem húzódozik ettől megoldástól. Korábban kategorikusan leszögezte, hogy nem lép koalícióra Jansával.

(MTI)

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2018. július 20. 05:36
Miért értékelik a demokrácia győzelmének, ha a választások során kormányképtelen koalíciók vergődnek?
Kvasztics Fedor
2018. július 19. 22:40
Ezért jó, ha minél több párt van egy ország politikai térképén? Az a jó, ha alkuk zsarolások útján lehet ingatag koalíciókat összehozni?
zakar zoltán béla
2018. július 19. 20:51
Gyury segíts!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!