Norvég kutatók: a 70-es évek óta butulunk

2018. június 13. 15:57

Nemzedékenként hét pontos IQ-csökkenés tapasztalható.

2018. június 13. 15:57

Norvég kutatók egy nagyszabású tanulmányban kimutatták, hogy rosszabb eredmények születnek az intelligenciateszteken az 1970-es évek óta, az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) bemutatott eredményeik szerint nemzedékenként átlag hét ponttal rosszabbak az eredmények, ami nyilvánvaló irányváltást jelent az 1930-as évektől tapasztalt tendenciától.

Korábbi kutatások szerint az emberek a múlt század 30-as éveitől egyre intelligensebbek, James R. Flynn új-zélandi kutató amerikaiak, majd európaiak körében végzett kutatások nyomán mutatta ki, hogy az átlagos intelligencia tízévente három ponttal növekszik. A tendenciát Flynn-hatásnak nevezték el, ami az IQ-tesztek átlagos eredményében tapasztalt folyamatos növekedést mutatja.

A folyamatot számos elmélettel magyarázták, köztük az emberek jobb táplálkozásával, az egészségügyi ellátás javulásával, az oktatás színvonalának növekedésével. 

Bernt Bratsberg és Ole Rogeberg, a Ragnar Frisch Gazdaságkutató Központ szakembere most azonban 730 ezer teszteredmény alapján kimutatta, hogy ez a tendencia megszakadt, sőt az emberek ahelyett, hogy okosabbak lennének, butulnak.

A kutatók az 1970 és 2009 között a norvég sorkatonai szolgálatba lépő férfiak IQ-teszjeit tanulmányozva kimutatták, hogy nemzedékenként hét ponttal romlott a tesztet kitöltők teljesítménye. 

Az IQ-csökkenés lehetséges okai között környezeti tényezőket találtak, és úgy vélik, hogy bizonyos életmódbeli változások is hozzájárultak a csökkenéshez. Emellett szerepet játszottak a csökkenésben az oktatási rendszerben bekövetkezett változások, továbbá az, hogy a gyermekek egyre kevesebbet olvasnak, és egyre többet játszanak számítógépes játékokat – olvasható a medicalxpress.com tudományos hírportálon.

Más kutatócsoportok is hasonló eredményekre jutottak. Egy brit csoport a közelmúltban azt találta, hogy az IQ-tesztek eredményei 2,5-4,3 ponttal csökkennek minden évtizedben nagyjából a második világháború befejezése óta.

Múlt év decemberében amerikai kutatók mutatták ki, hogy azok a gyermekek, akiknek étrendjében sok hal van, magasabb pontszámokat értek el az IQ-teszteken, és jobban is aludtak, ami szintén fontos tényező a felnőttek intelligenciaszintjében. Korunkban azonban számos országban a gyermekek nagyon kevés halat fogyasztanak.

(MTI)

Összesen 89 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
lavor
2018. június 14. 09:14
Kényelem, kockázatkerülés, lustaság = butulás. Habár a lustaság a zsenik sajátja is, ugyanakkor róluk egyáltalán nem lehet elmondani, hogy kerülnék a kockázatokat, inkább a lustaság rájuk oly módon hat, hogy egy problémát minél egyszerűbben és gyorsabban oldjanak meg.
22-es csapdája
2018. június 14. 07:56
"Múlt év decemberében amerikai kutatók mutatták ki, hogy azok a gyermekek, akiknek étrendjében sok hal van, magasabb pontszámokat értek el az IQ-teszteken, és jobban is aludtak, ami szintén fontos tényező a felnőttek intelligenciaszintjében. Korunkban azonban számos országban a gyermekek nagyon kevés halat fogyasztanak." Ez gyönyörűen illusztrálja is a cikk főbb megállapításait. A kettő közötti összefüggés korántsem biztos, hogy megáll. Simán lehet, hogy a halfogyasztás összefügg az anyagi lehetőségekkel, a család étkezési szokásainak igényességével (választékosságával). Szóval, aki most mindössze ezen felbuzdulva megrohamozná a TESCO halosztályt - ne tegye... :)
Bitrex®
2018. június 13. 22:03
Mi lesz Afrikával pár generáció múlva? https://app.iq-research.info/img/iq_by_country.png?_g_build_=1523421439065
Balango
2018. június 13. 21:11
A kutatókról annyit, hogy P.G.Wodehouse angol humorista könyveiben - már a XX. sz. elején - Bertie Wooster annak tulajdonítja komornyikja, Jeeves magasabbrendű intelligenciáját, hogy sok halat fogyaszt (már ti. a komornyik). Azaz erről már 100 évvel ezelőtt is beszéltek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!