Donald Trump amerikai elnök a Fehér Házban szerda délután aláírta azt az elnöki rendeletet, amely megakadályozza az Egyesült Államokba illegálisan érkező – és őrizetbe vett – szülők elszakítását gyermekeiktől. Az elnöki rendelet összes részlete ugyan még nem ismeretes, de az tény, hogy lehetővé teszi, hogy az illegálisan az Egyesült Államokba érkező felnőttek a letartóztatásuk idején is együtt maradhassanak a gyermekeikkel.
„A családok együtt maradhatnak, ezt a problémát megoldjuk, de ugyanakkor az erős határőrizet és a zéró tolerancia politikája folytatódik. Zéró toleranciát fogunk tanúsítani mindazokkal szemben, akik illegálisan átlépik a határt” – mondta a rendelet aláírásakor az elnök. Az elnök leszögezte: rendeletének köszönhetően „sok ember boldog lesz”, és hozzátette, ő maga sem volt kibékülve azzal, hogy családokat szakítanak szét. Megjegyezte: lehetséges, hogy az elnöki rendelet nyomán viták vagy perek is lesznek. Ezzel kapcsolatban elemzők emlékeztettek arra: érvényben van egy 1997-es törvény, mely szerint kiskorúakat húsz napnál tovább nem tarthatnak fogva a szüleikkel együtt sem.
Az újságírók kérdéseire röviden válaszolva Donald Trump a többi között hangsúlyozta: mind a feleségéből, Melaniából, mind a lányából, Ivankából – aki a Fehér Házban tanácsadóként dolgozik – „erőteljes érzelmeket váltott ki” a szüleiktől elszakított gyermekek látványa. „De mindenki így érez, akinek van szíve” – fogalmazott az elnök, nyilvánvalóan utalva ezzel a first lady hétfőn nyilvánosságra hozott nyilatkozatára, amelyben Melania Trump leszögezte, hogy egy ország irányításához „szívre is szükség van”.
A rendelet aláírása után Ivanka Trump Twitter-bejegyzésben köszönte meg az elnöknek a döntést. A közfelháborodást és immár nemzetközi tiltakozást is kiváltó „zéró tolerancia” politikáját – amelynek része az illegális határátlépők gyermekeinek elválasztása szüleiktől – Jeff Sessions igazságügyi miniszter hirdette meg néhány héttel ezelőtt. A Fehér Ház szóvivője kedden emlékeztetett arra: ez a gyakorlat a korábbi amerikai elnökök idején is érvényben volt, csak nem alkalmazták ilyen következetességgel.
(MTI)