Kikosarazta a németeket a francia miniszterelnök
Michel Barnier inkább Meloniékhoz siet Olaszországba, ami finoman szólva is szokatlan a német-francia kiegyezés óta – viszont jó oka van rá.
Az utolsó pillanatban állapodott meg Luigi Di Maio és Matteo Salvini pártja a kormányalakítás újrapróbálásáról: ha kormányuk nem nyeri el az elnök tetszését, szinte biztosan jönnek az új választások.
Újabb kísérletet tesz a kormányalakításra Olaszországban az euroszkeptikus Öt Csillag Mozgalom (M5S) és a jobboldali Liga a két párt csütörtöki megállapodása szerint.
Változatlan jelölttel
Az M5S-től származó információk szerint miniszterelnök-jelöltjük – az első próbálkozásukhoz hasonlóan – a jogász Giuseppe Conte, aki vasárnap adta vissza megbízatását Sergio Mattarella államfőnek, miután a két párt közös kormányalakítása a eredménytelenül zárult amiatt, hogy az elnök nem fogadta el Paolo Savona jelölését a pénzügyminiszteri tisztségre.
A csütörtöki volt az utolsó lehetőség egy politikusi kormány létrehozására Olaszországban, ahol március 4-én tartottak választásokat. Sergio Mattarella ez időre felfüggesztette a szakértői kormány felállítására irányuló próbálkozásokat.
Az olasz államfő csütörtök este 9 órára rendelte magához Contét az elnöki palotába. Az M5S és a Liga kormányfő-jelöltje várhatólag bemutatja Mattarellának a miniszterek listáját, aki vélhetőleg másodszor is megbízza őt a kormányalakítással. A szakértői kormány létrehozásáért felelős Carlo Cottarelli csütörtök kora este visszaadta megbízását az elnöknek.
Más tisztséget kapna a megvétózott pénzügyminiszter
Luigi Di Maio, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) és Matteo Salvini, a Liga vezetője között az utolsó pillanatban indult újra az egyeztetés egy közös kormány felállítására.
Az M5S vezetője szerdán – a két párt közötti kormányalakítás újraindítását kezdeményezve – szorgalmazta, hogy a Liga által javasolt és az államfő által „megvétózott” Paolo Savona maradjon a leendő kormány tagja, de ne pénzügyminiszterként. Helyére Giovanni Tria egyetemi professzort jelölhetik. Sajtóértesülések szerint Savona az európai ügyekért lehet felelős az új kormányban.
Elemzők szerint most zajlik a Di Maio és Salvini közötti politikai játszma utolsó felvonása. Miután az államfő május 27-én nem fogadta el Paolo Savona pénzügyminiszteri jelölését, az M5S először támadást indított a köztársasági elnökkel szemben, majd néhány nappal később Luigi Di Maio az államfővel együttműködve ugyanannak a kormányalakításnak az újraindítását javasolta.
Az idővel versenyez az M5S
Egyértelműnek tűnik, hogy az M5S nem akarja elszalasztani a kormányzás lehetőségét, a párt támogatottsága március 4. óta ugyanis gyengült, a választásokon szerzett 32 százalékról 29 százalékra.
A Liga viszont majdnem három hónappal ezelőtt szerzett 17,4 százalékról már 27 százalékra erősödött a felmérésekben. Ezt Matteo Salvini ki is használhatja, új pozíciókat szerezve az M5S-szel közös kormányban, amelyben már nem kisebbik szövetségesként venne részt.
Ha az M5S-Liga kormány utolsó lehetősége is szertefoszlik, az államfő a Carlo Cottarelli vezette szakértői kormányra bízhatja Olaszországot, amely azonban előreláthatólag nem fog bizalmat kapni a parlamentben. Így új választásokat kell majd kiírni.
(MTI)