Hány halott kell még, hogy a németek kimondják: ELÉG VOLT?!
A február 23-i német választás sorsdöntő lesz!
A migrációs helyzet kezelésében vállalt szerepéért mintegy 4,5 milliárd euró járna Németországnak egy kiszivárgott uniós tervezet alapján: sajtóhírek szerint a 2013 óta Németországba érkezett nem uniós állampolgárok mindegyike után 2800 euró járna a németeknek.
Az uniós strukturális felzárkóztató alapból hatalmas támogatást kaphat Németország a 2021-2027 közötti uniós költségvetési periódusban, amolyan kompenzációként a migrációs helyzetben vállalt szerepéért – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
EU-s körökből a lap szerint az szivárgott ki, hogy a 2013 óta Németországba érkezett nem uniós állampolgárok mindegyike után Németországnak 2800 eurót kéne kapnia – ez a FAZ szerint a következő költségvetési periódusra 4,5 milliárd euró pluszt jelentene a németeknek.
Az ötlet azután merült fel, hogy Angela Merkel német kancellár februárban sikertelenül próbálta elérni azon tervét, amely a kohéziós támogatások megvágásával büntette volna a migrációs helyzet megoldásában nem kooperáló államokat. És bár Merkel ezen ötlete nagy felháborodást váltott ki egyes kormány- és államfők részéről, úgy látszik, Brüsszel gondolkozik egy másféle kompenzáció megvalósításán.
A Németországnak járó „segély” csupán a ténylegesen befogadott emberek után járna a feltételezések szerint: vagyis a 2013 óta érkezett nem EU-s állampolgárok számából kivonnák azokat, akik azóta már elhagyták az országot. Az Eurostat adatai alapján 2017-ig ez mintegy 1,7 millió embert jelentett, több mint felük pedig a 2015-ös krízis idején érkezett. A kompenzáció az EU strukturális alapjaiból történne, melyet eredetileg az unió kevésbé fejlett régióinak felzárkóztatására szánnak.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung emlékeztet: eddig a migráció nem játszott szerepet az alapok kiosztásánál: azt csupán a térségek gazdasági ereje, munkaerőpiaca és demográfiai adatai alapján ítélték oda. Az Európai Bizottság úgy véli, Németország egyenlőtlen módon részesül az alapokból, ezért a jelenlegi költségvetési tervek szerint 2021 és 2027 között 15,7 milliárd eurót hívhatnának le – ennek mintegy harmadát a most belengetett migrációs „segély” teszi ki.
A költségvetésben ugyanakkor nyilvánvalóan még számos változtatást fogunk látni: az Európai Bizottság javaslatát ugyanis még a tagállamoknak és az Európai Parlamentnek is el kell fogadniuk.