Kompromisszumos javaslattal állt elő az európai menekültpolitikai vitában Liljana Pavlova, az EU-elnökségért felelős bolgár miniszter – írja az Index egy a politikussal készült lapinterjú nyomán.
A javaslat kvótaellenes, vagyis ellenzi a már Európában lévő migránsok szétosztását a tagországok között. Erre csak akkor kerüljön sor – ajánlja –, ha a 2015-öshöz hasonló, nagyobb áradat érkezik a kontinensre, kisebb számok esetén az áradattal szembesülő uniós határországot kell támogatni. Ezzel egy időben lehetőség lenne arra is, hogy a tagállamok önkéntes alapon menekülteket fogadjanak be, és ezért uniós többletforrásokat kapjanak. A menekültek áthelyezése csak egy pontja a javaslatcsomagnak, amely a hatékonyabb határvédelmet és a menedékre nem jogosultak gyorsabb kitoloncolását is tartalmazza.
„Olaszország és Görögország még mindig úgy érzi, hogy cserben hagyták” – mondta Pavlova. Jelenleg az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét betöltő Bulgária vezeti a menekültpolitikai tárgyalásokat. Júliusban Ausztria veszi át a soros elnöki hivatalt, és gyaníthatóan még nehezebb lesz majd egyezségre jutni – vélekedett Pavlova.
Ezért is fontos annyira, hogy a június végén esedékes európai uniós csúcstalálkozón megegyezésre jussanak a tagállamok. Addig alacsonyabb politikai szinteken tárgyalják meg a felvetést.
Kurz: Afrikában kell megállítani a migránsokat
A kvótával szembehelyezkedő visegrádi országok pártján álló osztrák kancellár, Sebastian Kurz szerint a menekültek EU-tagállamok közötti elosztásáról szóló vitát „végre” be kell fejezni, mert nincs realitása annak, hogy egyezség születne a kérdésben – derül ki a Welt am Sonntag című német lap vasárnapi számában megjelent interjúból. Az osztrák kancellár az európai uniós határvédelmi ügynökség (Frontex) határőreinek afrikai bevetésével akadályozná meg a migránsok Európába jutását. Ehhez azonban jóval gyorsabbnak kellene lenni, mert a 2027-es céldátum a 10 ezer Frontex alkalmazott foglalkoztatására „túl késő” lenne.
A júliusban kezdődő osztrák soros uniós elnökségről azt mondta: erőfeszítéseket fognak tenni az Európai Unión belüli feszültségek leépítésére, s hidakat akarnak építeni kelet és délkelet felé. Az uniós külhatárok védelmére, a belbiztonságra, valamint a terrorizmus és radikalizálódás elleni küzdelemre helyezik a hangsúlyt.