Mértékadó brit lap: Zelenszkijnek valószínűleg meg kell alkudnia Putyinnal – és ezt már ő is tudja
Nem csak nekünk tűnt fel, tényleg egyre kevésbé harcias Zelenszkij retorikája.
A Trump-kormányzat kínaiak elleni importvámjaira válaszul a kínaiak is több milliárd dollár értékben adóztatják az Egyesült Államokból beáramló amerikai termékeket.
A Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) perli be Kína az Egyesült Államokat, mivel az amerikai kormányzat által kivetett importvámok a kínaiak szerint „súlyos kárt okoznak a többoldalú kereskedelmi rendszernek” – írja a Hirado.hu.
Donald Trump amerikai elnök még március 22-én írta alá azt a dokumentumot, mely alapján vámot vetnek ki a kínai importárukra, mondván, hogy a kínaiak megsértik a szellemi tulajdonjogokat és technológiai transzfereket kényszerítenek ki. A már másnapra hatályba lépett intézkedés szerint az acéltermékekre 25, az alumíniumtermékekre pedig 15 százalékos illetéket vetnek ki. Trump az importvámmal kapcsolatban elmondta, 50 milliárd dollár értékű árura tervezi azt kivetni.
Pekingben sem maradtak tétlenek az amerikai elnök lépése után: a kínai kormányzat bejelentette, hogy válaszul 3 milliárd dollárnyi amerikai importtermékre terveznek vámot kivetni. Többek között a sertéshúsra 25, további 120 termékre – köztük gyümölcsökre – pedig 15 százalékos illeték kerül majd. Az AP hírügynökség szerint kínai válaszlépés pont azokat az amerikai gazdákat érintheti érzékenyen, akik 2016-ban még Trumpra szavaztak az elnökválasztáson, mivel amerikai farmerek csaknek 20 milliárd dollár értékben exportáltak Kínába a tavalyi évben. Az amerikai sertésfeldolgozó ipar további 1,1 milliárd dollárnyi árut szállított oda, ezzel pedig Kína az amerikai sertéshús harmadik legnagyobb piacává vált.
A kibontakozóban lévő kereskedelmi háborút Roberto Azevedo, a WTO vezérigazgatója is aggodalommal figyeli: szerinte ha túlságosan elmérgesedik a amerikai-kínai viszony, az komoly hatással lesz a globális gazdaságra, lefékezheti a növekedést. “A kereskedelmi háborúhoz vezető folyamat első szakaszának tanúi vagyunk. Amennyiben csak az acél és az alumínium importját érintik a vámintézkedések, az egy dolog. Ha viszont a büntetőintézkedés termékek százaira vagy ezreire terjed ki, az már egészen más lesz, a világgazdaság növekedési üteme igen gyorsan lefékeződhet” – jelentette ki a BBC-nek nyilatkozva.