Ausztria egy védelmet biztosító Európára helyezi a hangsúlyt soros uniós elnöksége alatt – jelentette ki Sebastian Kurz kancellár pénteken. A konzervatív néppárti kancellár Karin Kneissl külügyi tárcavezető és Gernot Blühmel kancelláriaminiszter társaságában ismertette a július 1-én kezdődő osztrák uniós elnökség főbb célkitűzéseit.
Első programpontként Kurz az illegális bevándorlással szembeni küzdelmet és a biztonság szavatolását emelte ki Európában. Mint mondta, a menekültek tagállamok közötti elosztásáról folytatott viták helyett az uniós külső határok védelmére kell összpontosítani, mivel ezzel a problémával nem szabad egyedül hagyni Olaszországot és Görögországot. Nagyobb biztonságot teremt majd Európa számára, ha sikerül megállítanunk az illegális migrációt – adott hangot meggyőződésének Kurz.
Második pontként a kancellár a jólét biztosítását említette a többi között a digitális belső piac megteremtésével. Az osztrák uniós elnökség harmadik sarokpontja a biztonság megteremtése Ausztria szomszédságában, tekintettel a nyugat-balkáni államok európai integrációjára. Bécs ezért szorosan együttműködik az EU soros elnökségét jelenleg ellátó Bulgáriával. Kurz ezzel összefüggésben elmondta: Ausztria hidakat szeretne építeni és semleges közvetítőként akar fellépni a felek között. „Mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy elejét vegyük az EU megosztottságának” – tette hozzá.
Az osztrák kancellár országa EU-elnökségének két legnagyobb kihívásaként Nagy-Britannia uniós kiválásáról szóló (Brexit-) tárgyalásokat, illetve a 2021-ben kezdődő hétéves ciklusra szóló uniós költségvetés, az úgynevezett többéves pénzügyi keret átgondolását említette. Mivel az Egyesült Királyság nettó befizetőként kiesik, a büdzsé hatékonyságának emelése szükséges. Kurz a kiterjedt uniós közigazgatásra utalva úgy vélte, sok mindent meg kell kérdőjelezni, hogy van-e még értelme. Ausztria mindenesetre „nagyon jól érzi magát a nettóbefizetők csoportjában, mivel ez pozitív uniós hozzáférést biztosít, s a pénzzel gondosan bánnak” – mutatott rá. Kurz ugyanakkor hangsúlyozta: nem kérdőjelezhetőek meg Európa alapértékei, a demokrácia és a jogállamiság, s úgy fogalmazott, „a számos hozzáférési lehetőség egyike”, hogy ezek meglétét a pénzügyi forrásokhoz kapcsolják.
(MTI)