BBC: Megkönnyebbültek a románok – egy csapásra elszállt minden bánatuk
Egyik napról a másikra jobb helyzetbe fog kerülni a keleti szomszédunk.
A román választópolgároknak népszavazáson kellene dönteniük arról, hogy Románia visszatérjen-e az alkotmányos monarchiához – adtak hangot véleményüknek a szociálliberális kormánykoalíció vezető politikusai, miután szombaton eltemették I. Mihály királyt.
A román választópolgároknak alapos vita után népszavazáson kellene dönteniük arról, hogy országuk államformája köztársaság maradjon-e vagy Románia visszatérjen az alkotmányos monarchiához – vélekedtek hétfőn a Bukarestben kormányzó szociálliberális koalíció vezető politikusai.
A kérdés azt követően került napirendre, hogy szombaton eltemették az ország 96 éves korában elhunyt utolsó uralkodóját, a trónról hetven éve a kommunisták által elűzött I. Mihály királyt. A háromnapos nemzeti gyász alkalmával ismét bebizonyosodott, hogy Mihály király hatalmas tiszteletnek örvendett, a koporsójánál tízezrek rótták le kegyeletüket, temetésén százezrek vetek részt. A sok helyütt királypárti tüntetést kiváltó gyászszertartást követően hétfőn Nicolae Badalau, a kormány fő erejét képező Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvezető elnöke újságírói felvetésre azt mondta: bár személy szerint republikánus, úgy véli, pártja nem zárkózna el attól, hogy Romániában népszavazás döntsön az államformáról. Hozzátette: a királyságot sem tarja rossznak, tekintettel arra, mennyire fejlettek azok az országok, amelyeknek uralkodójuk van.
A kisebbik kormánypárt elnöke, Calin Popescu Tariceanu szenátusi frakcióvezető azért is kívánatosnak nevezte a visszatérést az alkotmányos monarchiához, mert szerinte a jelenlegi félelnöki rendszerbe az átfedések miatt bele van kódolva az örökös konfliktus a végrehajtó hatalom és az elnöki hivatal között. Rámutatott: Európa legtöbb országában az államfő csak jelképes vagy reprezentatív szerepet tölt be. Szerinte Romániában az elnök sokszor nem kívülálló bíróként, hanem „játékosként”, vagyis politikai szereplőként viselkedik: ezért is kívánatosabbnak tartana egy olyan uralkodót, aki a politikai csatározások felett áll, azokba nem avatkozik bele. A szenátus elnöke úgy véli: érdemes lenne komoly társadalmi vitát nyitni az államformáról, és ha kialakul egy királypárti többség, szerencsésebb esetben össznépi egyetértés, Románia megváltoztathatná államformáját.
A kormányoldalról érkező felvetés főleg azért meglepő, mert a PSD annak a Ion Iliescu volt államfő által alapított Nemzeti Megmentési Frontnak az örököse, amely a rendszerváltás után be sem akarta engedni az országba Mihály királyt. A román királyi ház múlt heti közleménye szerint a volt uralkodó halála után automatikusan annak legidősebb lányát, Margit trónörökös hercegnőt, a Korona Őrét illeti meg a királynői cím, attól függetlenül, hogy uralkodik-e vagy sem, és használni akarja-e ezt a címet vagy sem.
(MTI)