Egy szemernyi kétségünk ne legyen afelől, hogy Gy. Ferenc a szavazati jog kérdésének újramelegítésével a zsugorodó táborának további elaprózódását kívánja meggátolni, ez már bőven a kampány része. A biztosra vehető kudarc miatti apátia ellensúlyozására emelte be újra a kedvenc témáját: a határon túli magyarok iránti gyűlölet keltésével kívánja mobilizálni a szavazóbázisát, még egyszer utoljára.
Az „EU vagy Orbán” szlogen nem jött be, ez a szembeállítás nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Senki nem vette komolyan, hogy a soron következő országgyűlési választások tétje az európai közösséghez való tartozásunk lenne. Mi, magyarok Európához tartozunk, részesei vagyunk, nem csak földrajzi értelemben, hanem kulturálisan, politikailag és lelkileg is. Ez sosem volt kérdés számunkra, mi vagyunk Európa.
A kérdés az, hogy merre haladjon ez a közösség, milyen közös víziót alakítunk ki a jövőről, illetve sikerül-e érvényesíteni a magyar szempontokat tervezgetés közben. Ebben a közös európai töprengésben pedig előre láthatólag 2018-tól is a Fidesz fogja képviselni a magyarokat, a választók akaratából.
Tehát az európás bullshit bedőlése után Ferenc jónak látta, ha újra felmelegíti a határon túli témát. A határon túli magyarok gyűlölete még mindig eredményesen dolgozik bizonyos közegben, jó esély mutatkozik arra, hogy a magyarellenes érzelmek segítenek megugrani az 5%-os küszöböt.
De miért gondolom azt, hogy felesleges hiszti alakult ki a határon túliak szavazat körül, illetve miért tartom jogszerűnek a szavazáson való részvételt?
Először is, a határon túli magyarok összes szavazata, ha egy irányba voksolnak mindannyian, akkor is legfeljebb egy vagy két mandátum sorsáról dönt. A levélben leadott szavazatoknak vajmi kevés hatása lesz az eredményre.
A várható ellenzéki kudarc nem Kolozsváron vagy Beregszászban dől el, az a magyarországi szavazók akaratán múlik.
Tessenek jól szerepelni az anyaországban és akkor nem kell aggódni a székelyudvarhelyi vagy tordaszentlászlói szavazatok miatt!
Másodszor , nyitva áll az ajtó arra, hogy meggyőzzék a külhoni magyarokat a kormányváltás szükségességéről. Karácsony Gergely már futott is egy kört. Sem a Momentum, sem Karácsony nem járt feleslegesen Erdélyben. Ugyanis az alkalmazkodási kényszerben szenvedő erdélyi értelmiségiek körében a magyarországi baloldal igen nagy népszerűségnek örvend. Divat nem egyetérteni a jelenlegi magyar kormánnyal, demonstrálni, hogy a hazafiaskodó köldöknézés helyett képesek progresszíven gondolkodni. Minden erejükkel azon vannak, hogy rácáfoljanak az erdélyi magyarokra aggatott sztereotípiákra. Ők mind egyéniségek. Úgy tűnik, én nem vagyok ilyen egyéniség – de jó, hogy vannak ilyen alakok, ellensúlyozzák a nemzeti érzelmű többséget, nélkülük nem lenne teljes az erdélyi magyar társadalom. Bőven akadnak olyanok is, akik hajlandóak oda állni, ahova megéri állni, egyszer beérik a dolog, a jellemmel, illetve elvekkel nem lehet jóllakni jeligére.