Nem lenne kötelező kvótarendszer az észtek javaslata szerint

2017. november 30. 14:37

Egyetlen országnak se kellene az akarata ellenére menedékkérőket befogadnia, valamilyen formában mégis mindenki kivenné a részét a közös terhekből az Európai Unió soros észt elnöksége által a közös menekültügyi szabályozás reformjáról benyújtott javaslatok értelmében.

2017. november 30. 14:37

A dublini rendszer a jövőben sem tartalmazna állandó, kötelező jellegű áthelyezési kvótákat az Európai Unió soros észt elnöksége által a közös menekültügyi szabályozás reformjáról benyújtott javaslatok értelmében – jelentette csütörtökön a Politico brüsszeli hírportál. A cikk szerint Észtország olyan kompromisszumos javaslatot terjesztett szerdán az európai uniós tagállami kormányokat tömörítő tanács elé, amely a tervek szerint úgy tenné hatékonyabbá a migrációs válság kezelését, hogy közben egyetlen országnak se kelljen az akarata ellenére menedékkérőket befogadnia, valamilyen formában mégis mindenki kivegye a részét a közös terhekből.

Tisztességes kompromisszum

Uniós diplomaták arról számoltak be, hogy kötelező kvóták helyett a menedékkérők EU-n belüli elosztásánál mindenképp megállapodásra lenne szükség a frontországok és a befogadó államok között. „Mindkét oldalon jó szándékot kell mutatni. Együttműködésre van szükség, egyezségre kell jutni” – mondta egy névtelenséget kérő illetékes a Financial Times brit üzleti lapnak. A tervezet értelmében az Európai Bizottság felállítana egy úgynevezett korai előrejelző rendszert, és az első fázisban, amikor a tagországok valamelyikében megnő a bevándorlási nyomás, Brüsszel önkéntes anyagi vagy logisztikai támogatást kérne a társállamoktól. A második fázisban, ha a menedékjogi kérelmek száma átlépné egy, az ország teherbíró képességét figyelembe vevő, meghatározott mutató 150 százalékát, akkor kötelező lenne a segítségnyújtás. Ez azonban a menedékkérők áthelyezése helyett teljesíthető lenne például anyagi támogatással, esetleg szakemberek, felszerelések küldésével.

Jüri Laas észt uniós elnökségi szóvivő „tisztességes, kiegyensúlyozott és működőképes kompromisszumnak” nevezte országa javaslatát, amelynek szakértők szerint az a fő célja, hogy kimozdítsa a holtpontról a dublini szabályozás reformtervezetéről nagyjából másfél éve megrekedt tárgyalásokat. A napilap emlékeztetett rá, hogy az utóbbi évek megmutatták, a befogadó országok tiltakozása gyakran lehetetlenné tette az ideiglenesen felállított kvótarendszer keretében előírt áthelyezések végrehajtását.

Állandó, kötelező jellegű kvótk

Cecilia Wikström, az Európai Parlament illetékes jelentéstevője később elfogadhatatlannak nevezte a tervezetet. „A javasolt rendszer nagyon messze van attól, ami elfogadható lenne a parlament számára. Rendkívül megnehezítené a társjogalkotó szervek közötti tárgyalásokat, ha a tanács ilyen álláspontot fogadna el” – mutatott rá a képviselő, aki szerint így „állandósítanák az EU jelenlegi kudarcos, ad hoc jellegű válaszintézkedéseit” egy működőképes állandó rendszer felállítása helyett. „A parlament konstruktív és ambiciózus partner lesz a jogalkotási eljárásban, de nem fogjuk elfogadni a múlt hibáinak megismétlését” – hangsúlyozta.

Az EP tervezete értelmében minden tagországnak ki kellene vennie a részét a menedékkérők befogadásából. A jövőben nem az a tagállam lenne automatikusan felelős a kérelem elbírálásáért, ahol az érkező belép az EU területére, hogy ezen „frontországoknak” a jövőben ne kelljen aránytalanul nagy terhet vállalniuk. Az Európai Bizottság állandó, kötelező jellegű kvóták felállítását tartaná kívánatosnak, ezt azonban több tagállam is határozottan ellenzi, mondván, az sértené a nemzeti szuverenitást, és politikailag egyébként is kivitelezhetetlen lenne. Korábban Németország és Svédország is ragaszkodott az elvhez, miszerint válság idején minden tagországnak be kell fogadnia bizonyos számú menekültet, Olaszország pedig állítólag nemrég arra figyelmeztette az EU-t, hogy a jövő évi választások előtt meglehetősen szűk a római kormány mozgástere a kérdésben.

(MTI)

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2017. december 01. 02:34
Nincsenek közös terhek. A bevándoroltatás nem valami elkerülhetetlen istencsapása, hanem az EU által szándékosan erőltetett politika. Akinek ez kell fizesse meg maga és ne másoktól várja el!
pppp
2017. november 30. 15:52
10-20 év mulva ugy fog kinézni az EU mint a mad-max filmek, fegyverrel kapával kaszával ölik az emberek egymást az utcákon. az életképesebb életben marad, a gyengébbnek annyi. egy fehér nehezen veszi fel a versenyt, egy képzet pakival az biztos.
terra
2017. november 30. 15:24
Nem véletlenül prüszkölnek Soros Cecília és társai az észt javaslat ellen. A Soros által kitűzött fő célt, valamennyi tagország migránsokkal való elárasztását és tönkretételét ugyanis így nem tudják megvalósítani. A tiltakozó országok számára a migrációs nyomás így is úgy is anyagi áldozattal járna, a nagy különbség az, hogy ehhez nem társulna a nem kívánatos migránsok beözönlése. A minap a Kína+16 ország tanácskozása során Orbán külön tárgyalt az észt kormányfővel. Az egybeesés biztosan nem a véletlen műve. :) Kezd működni a V4 mellett a K16 is.
péterx
2017. november 30. 15:14
1. Orbán azonnal felismerte a migráció óriási veszélyét , s megmutatta a legjobb megoldást : kerítés plusz migrációs országok segítése . 2. Az EU a kezdeti "menekültek" , meg "humanitárius segítés" hazugság óta áttért a leplezetlen kötelező-kvóta követelésére . 3. De ez meg a szuverenitás lábbal tiprása , mert nemzeti hatáskör , hogy ki kivel akar élni . 4. Készülni kell Oroszország , Kína , India , egyéb régiók bevonásával , az egyéb kapcsolatok erősítésével az EU részéről jövő zsarolás elhárítására .
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!