Folytatódik a német kormányválság: jön a bizalmi szavazás
Gyakorlatilag elkerülhetetlen az előrehozott választás.
Hiába csökkent a menedékkérők száma, ellátásuk költségei 73 százalékkal nőttek Németországban. Tavaly egy migránsra durván négymillió forintnyi eurót költöttek a hatóságok.
Több mint 70 százalékkal emelkedtek a menedékkérők ellátásának költségei Németországban tavaly az egy évvel korábbihoz képest a szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) kimutatása szerint, amelyről a Bild című lap számolt be szerdai számában.
A szövetségi kormány, a tartományi kormányok és az önkormányzatok tavaly 9,23 milliárd eurót (2860 milliárd forint) költöttek el a menedékkérők ellátásáról szóló törvény alapján, ami 73 százalékos növekedés az egy évvel korábbi 5,2 milliárd euróhoz képest.
A költségek annak ellenére nőttek robbanásszerűen, hogy az ellátásra jogosultak száma a 2015-ös 974 551-ről 728 239-re csökkent. A Destatis szerint ez mindenekelőtt annak tulajdonítható, hogy emelkedett a menedékkérők elszállásolására használt ingatlanok bérleti díja, és a menekültügyi rendszer túlterheltsége miatt csak tavaly tudtak elkönyvelni sok 2015-ös költséget.
Egy menedékkérőre vetítve tavaly 12 680 euró közpénzt költöttek el, havonta durván ezer eurót. A tartományok sorában Észak-Rajna-Vesztfália áll az első helyen, ott egy év alatt 1,97 milliárd eurót fordítottak a menedékkérőkre. A második Bajorország 1,44 milliárd euróval, a harmadik Berlin 953 millió euróval.
A menedékkérők a szállás mellett havi 354 euró értékben kapnak juttatásokat, ebben benne van az étkezés, a ruházkodás és a testápolás költsége, valamint 135 euró szabadon elkölthető pénz. A menedékkérők így nagyjából 50 euróval kevesebbet kapnak, mint akik a szociális és munkanélküli ellátás leggyakoribb formájában, az úgynevezett Hartz IV segélyben részesülnek, ennek összege a lakásbérlet és a fűtés mellett 2015-ben havi 399 euró, tavaly pedig 404 euró volt.
(MTI)