A lengyel alkotmánybíróság helyretette az Európai Bizottságot

2017. november 15. 13:39

Frans Timmermans szerdán azt követelte az EP-ben, hogy Varsó „állítsa vissza az alkotmánybíróság függetlenségét és legitimitását”, mire a lengyel alkotmánybíróság leszögezte: az Európai Bizottság nem jogosult a lengyel jogrend alakítására.

2017. november 15. 13:39

Az Európai Bizottság nem jogosult a lengyel jogrend alakítására – szögezte le a lengyel alkotmánybíróság a honlapján közzétett közleményben, Frans Timmermansnak, a brüsszeli testület első alelnökének szerdai beszédére reagálva. Timmermans szerdán az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén a lengyel jogállamiságról szóló vitában egyebek között azt szorgalmazta, hogy Varsó „állítsa vissza az alkotmánybíróság függetlenségét és legitimitását”.

A lengyel alkotmánybíróság „határozott tiltakozását” fejezi ki az ellen, hogy Timmermans „minden jogi és tényleges alap híján kétségbe vonja egy szuverén állam alkotmányos szervének függetlenségét és szerepét” – áll a varsói közleményben.

A dokumentum szerint az Európai Bizottságot semmilyen előírás nem jogosítja fel arra, hogy „egy szuverén állam jogrendjét alakítsa”, Lengyelország az Európai Unió tagjaként – a többi tagállamhoz hasonlóan – nem mondott le szuverenitásáról. A lengyel alkotmánybíróság a Lengyelországban érvényes jog alapján, ennek keretében működik, bírái függetlenek – szögezi le a közlemény.

Az Európai Bizottság tavaly februárban indította el a jogállamisági mechanizmust Lengyelországgal szemben, egyebek mellett éppen a lengyel alkotmánybíróságra vonatkozó jogszabályváltozások miatt. Varsó szerint a törvénymódosítások tökéletesen megfelelnek a jogállamiság elveinek.

(MTI)

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
antioxi
2017. november 15. 19:37
Timmermans kommunista. Bolseviki meghatározás szerint: euró kommunista.
bunko_jobbos
2017. november 15. 19:23
Nálunk bevezetném, hogy az Alkotmánybíróság CSAK teljes egyetértéssel szavazhasson ügyekben. Mi az , hogy 51% szerint úgy van, és akkor úgy van. Ezek szerint véleményes. Akkor meg ne támadhassa hátba a politika által hozott szabályokat. Ha mindenki megszavazza, akkor valószínűleg ott tényleg valami nagyon sötét dolog történik. De ha nem, akkor az vitatható. Pl. a hajléktalanok kiűzése az aluljárókból. Szerintük az alkotmányellenes. Ki érdekel, hogy a sok fasz mit gondol? Majd a politikusok eldöntik, a nép meg elküldi őket a k. anyjukba, ha nem tetszik. De ezeket ki küldheti el pcsába???? Senki. Lásd Sólyom-féle íratlan alkotmány.
noMores
2017. november 15. 18:43
Így van! Nálunk is nagyon helyesen ki lettek rakva a hazaárulók az alkotmánybíróságból, és helyükre hithű igazmagyarok kerültek, akik tudják, mi a dolguk, hisz Orbán Viktor Úr személyesen választotta ki őket! És azóta nincs is probléma az AB munkájával, motorja lett végre a fejlődésnek a korábban gáncsoskodó liberalista banda!
Berecskereki
2017. november 15. 17:31
A brüsszeli bürokraták azzal foglalkozzanak, ami a feladatuk lenne. Így elsősorban az uniós támogatások gyors és hatékony felhasználásával. "Irdatlan brüsszeli bürokrácia gátolja az EU-s milliárdok gyors felhasználását Sokszáz oldalas fejlesztési terveket küldenek el az Európai Bizottságnak a tagállamok amiatt, mert túlzottan komplex és nem a mérhető eredményekre fókuszál az EU vidékfejlesztési stratégiája, de ezeket rengeteg idő elbírálni, így nagyon lassan indultak csak el ezek a fejlesztési tervek - állapította meg kedden közzétett kritikus jelentésében az Európai Számvevőszék. Irdatlan papírmunka lassítja a végrehajtást Az EurActive által összefoglalt anyag szerint a számvevők 10 vidékfejlesztési Operatív Programot vizsgáltak meg részletesen, hogy megfelelően fókuszálnak-e az eredményességre, illetve alkalmasak-e arra, hogy valóban a jó minőségű projektek támogatásához járuljanak hozzá. Aztán mindezeket összevetették az előző uniós ciklus eredményeivel, hogy lássák az előrelépést. Ezek az anyagok irdatlan hosszúságúak, az ír program például 452 oldalas, a görög 1192 oldalas, míg a magyar pedig például 1229 oldalas. A brüsszeli sajtótájékoztatón ezért a számvevőszéki anyag készítője, Janusz Wojciechowski azt mondta: rengeteg papírmunkával jár az, amit az Európai Bizottság bekér, aztán átlagosan 11 hónap, mire ezeket elbírálják és jóváhagyják a tartalmukat. Éppen emiatt a legtöbb Operatív Programot csak 2015-ben fogadta el a Bizottság, amikor hivatalosan már javában zajlott a 2014-2020-as uniós ciklus. Mivel a tagállamokban a vidékfejlesztési pályázatokat nyilván nem lehetett meghirdetni addig, amíg az Operatív Programra rá nem bólintott a Bizottság, ezért a vidékfejlesztési tervek tényleges megvalósítása csak nagyon lassan indult el." http://www.portfolio.hu/unios-forrasok/gazdasagfejlesztes/irdatlan-brusszeli-burokracia-gatolja-az-eu-s-milliardok-gyors-felhasznalasat.2.268035.html
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!