Szigorúbb határvédelemről állapodott meg az Európai Parlament

2017. október 25. 18:27

Előrelépne az Európai Unió a terrorellenes harcban: a schengeni határokon elektronikus be- és kilépési rendszerrel rögzítenék minden egyes EU-ba érkező állampolgár adatait. Az új rendszer 2020-ra lehet kész.

2017. október 25. 18:27

A tájékoztatás szerint a terrorizmus elleni küzdelem támogatását és az illegális bevándorlást korlátozását célzó új be- és kilépési rendszer (EES) rögzíteni fogja a nem uniós állampolgárok nevét, ujjlenyomatát, arcképét, a belépés helyét és idejét is. Ezeket az adatokat a vízumkötelezett és a vízum nélkül is beengedhető utasoknál egyaránt rögzíteni fogják belépéskor, kilépéskor és a belépés megtagadása esetében is. Mint elmondták, a rendszer révén könnyebben ellenőrizhető lesz, hogy a belépő a megengedett tartózkodás idejét nem lépte-e túl.

Az útlevelek hagyományos pecsételését és ellenőrzését a rendszer gyorsabbá teszi, és a hamis iratokat és a túltartózkodást is könnyebb lesz kiszűrni. Az adatokat alapesetben három évig, túltartózkodás esetében öt évig őrzik meg. A rendszerben tárolt adatokat a bűn- és terrorcselekmények megelőzésére, kiszűrésére és felderítésére is lehet használni a tagállamok közötti információ-megosztás által. Az információkhoz hozzáférnek a nemzeti határőrizettel és vízumkiadással foglalkozó szervek és az uniós rendőri együttműködést koordináló szervezet, az Europol is. A tagállami menekültügyi hatóságok nem kapnak hozzáférést az adatbázishoz – tették hozzá.

Az új regisztrációs rendszerben összegyűjtött adatokat a külső határátkelőhelyeken dolgozók az illegális belépés és túltartózkodás visszaszorítására használhatják. A rendszert – amelyben Bulgária és Románia is részt vesz – a schengeni együttműködés országai mellett azok a tagállamok is használhatják, amelyeknél befejeződött az úgynevezett schengeni értékelés vagy passzív részesei az európai vízuminformációs rendszernek – közölték.

Gál Kinga, a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselője az MTI-hez eljuttatott közleményében azt hangoztatta, hogy a jelenlegi és a most kidolgozás alatt levő menekültügyi rendszer az embercsempészek malmára hajtja a vizet. Véleménye szerint olyan hatékony rendszert kell kidolgozni, amely még az unió határain kívül teszi lehetővé az illegális gazdasági bevándorlók szétválasztását a valóban menekültstátuszra jogosultaktól. Csak így számolható fel a migrációs válságból egyre többet profitáló embercsempészek üzleti modellje és növekvő befolyása – tette hozzá a képviselő.

Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció EP-képviselője nyilatkozatában azt hangsúlyozta, hogy az embercsempészetet nem lehet megállítani sem még elrettentőbb határvédelemmel, sem a menekülteket segítő civil szervezetek indokolatlan megvádolásával. „Azt kellene végre megérteni, hogy pusztán a határok lezárásával, a minél szigorúbb ellenőrzéssel nem fogjuk tudni megoldani a jelenlegi helyzetet” – fogalmazott. Minden késedelem, minden halogatás az embercsempészek malmára hajtja a vizet. Senki nem bújhat ki a közös felelősség alól következmények nélkül – tette hozzá a képviselő.

(MTI)

Összesen 47 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
MZ/X
2017. október 26. 09:10
http://pestisracok.hu/orban-lazar-hollik-soros-kilovesi-listajan/
smarton
2017. október 26. 07:18
Niedermüller: "„Azt kellene végre megérteni, hogy pusztán a határok lezárásával, a minél szigorúbb ellenőrzéssel nem fogjuk tudni megoldani a jelenlegi helyzetet” " Akkor? Ne csak beengedjük, hanem egyenesen menjünk értük? Ez a f@szkalap amilyen szép, olyan okos. Ja, és tisztességes.
terra
2017. október 25. 20:54
Elsőre úgy néz ki, mintha tenne valamit az Unió a migránsok beözönlése ellen, pedig éppen az ellenkezője a cél, megfejelve a "szép új világ" irányába tett újabb lépéssel. Az csak egy dolog, hogy az illegális migráció ellen ez semmit sem ér, különösen nem, ha bevezetik a legutóbbi rendszert, amit az EU parlamenti bizottsága megszavazott, aminek egyenes folytatása lenne a kerítések lebontásának kierőszakolása. Ami még félelmetesebb, hogy bárki, aki akár turistaként, üzleti céllal stb. legálisan belép például Magyarországra, személyi adatokkal, ujjlenyomattal regisztrálva lesz, ugyanígy követhető az is, hogy mikor, hol lépett ki. Az adatok egy uniós adatbázisba kerülnek, amihez a tagállami menekültügyi hatóságok nem férhetnek hozzá. Az adatok három illetve öt év után már nem állnak rendelkezésre, de semmi garancia nincs arra, hogy nem kerülnek át egy titkos adatbázisba. Mi is történt a 2001. szeptemberi terrortámadás után az USA-ban? Szerintem nem kell üldözési mániásnak lenni ahhoz, hogy elhiggye az ember, hogy a világhatalom támadásba lendült.
edvind johnsson2.0
2017. október 25. 20:23
Kerítés, kutyák, lő parancs. Jó kis hagyományos eszközök, és már holnaptól be lehet vezetni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!