Iszlamistákat kaptak el Németországban
A férfiak karácsonyi vásáron akartak terrortámadást végrehajtani.
Németország és Oroszország viszonya az ukrán válságba történt orosz beavatkozás miatt romlott meg. A német államfő szerint azonban meg kell haladniuk az elidegenedést.
Moszkvának és Berlinnek közösen kell meghaladnia a kétoldalú viszonyban az elmúlt években bekövetkezett elidegenedést – jelentette ki a német államfő, amikor szerdán fogadta őt Vlagyimir Putyin orosz elnök Moszkvában. Frank-Walter Steinmeier hangsúlyozta, hogy a kapcsolatok válságának megoldásához párbeszédre és hosszú távú elkötelezettségre van szükség. Kijelentette, hogy kész ehhez személyesen hozzájárulni.
Hét éve az első látogatás
Az orosz elnök reményét fejezte ki, hogy német hivatali partnerének látogatása hozzájárulhat a kétoldalú viszony megerősödéséhez. Emlékeztetett arra, hogy vendégével, aki akkor még Németország külügyminisztere volt, 2016 tavaszán találkozott legutóbb. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy Steinmeier több funkciót betöltve is részese volt az orosz-német kapcsolatok alakításának.
Steinmeier elnöki minőségében először jár Oroszországban, és hét év óta az első német államfő, aki felkereste Moszkvát. A két ország viszonya az ukrán válságba történt orosz beavatkozás miatt romlott meg.
A német államfő látogatásának hivatalos oka az volt, hogy jelen legyen azon a szertartáson, amelyen az orosz állam a reformáció 500. évfordulója alkalmából visszaszolgáltatja a Péter és Pál-székesegyház tulajdonjogát az az oroszországi evangélikus (lutheránus) egyháznak. A német államfő megköszönte Putyinnak a gesztust, mint ahogy azt is, hogy az orosz vezetés rendezte a kalinyingrádi német-orosz ház körül kialakult helyzetet.
Mielőtt Putyinnal tárgyalt volna, Steinmeier Mihail Gorbacsov volt szovjet elnökkel és pártfőtitkárral, valamint a Memorial jogvédő szervezet képviselőivel találkozott az orosz fővárosban.
Távol a normális kapcsolattól
A csúcsszintű megbeszéléseket követően a két vezető közös sajtóértekezletükön ismételten hangsúlyozta hogy a politikai nehézségek ellenére készek együttműködni a kétoldalú viszony stabilizálása és fejlesztése érdekében.
„Távol állunk a normális kapcsolatoktól. Még mindig megvannak a nyílt sebek, különösen azok, amelyeket a Krím elcsatolása és a kelet ukrajnai konfliktus okozott, amelyek megterhelték és továbbra is megterhelik viszonyunkat” – mondta Steinmeier.
Az orosz elnök arról szólt, hogy német vendégével megvitatta a délkelet-ukrajnai helyzetet, és egyetértett vele abban, hogy azt a minszki megállapodások következetes végrehajtásával lehet megoldani. Elmondta, hogy megvitatták azt az orosz javaslatot is, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelőinek biztonságát ENSZ-békefenntartók szavatolják a válságövezetben.
Sok tárgyalás kell még
Putyin reményét fejezte ki, hogy a válság megoldásában szerepet kapnak majd azok a megoldási javaslatok, amelyeket a német elnök külügyminiszter korában terjesztett elő.
Steinmeier közölte: vendéglátójával együtt realista azzal kapcsolatban, hogy egy megbeszélés alatt csak korlátozott eredmények érhetők el, és hogy további tárgyalásokra van szükség, hogy kihozzák a kapcsolatokat a „negatív spirálból”. Hangoztatta, hogy Berlinnek és Moszkvának ellentéteik ellenére keresniük kell azt, ami összeköti őket, és hogy a két országnak célul kell kitűznie a kapcsolataikban meglévő kiszámíthatatlanság csökkentését.
Putyin közölte: Oroszország és Németország között egyetértés alakult ki abban a tekintetben, hogy az összes terroristát véglegesen likvidálni kell Szíriában, és hogy hozzá kell járulni az arab országban zajló konfliktus politikai rendezéshez. Mint mondta, az eszmecsere kiterjedt a Koreai-félszigeten kialakult helyzetre is.
(MTI)