Meg kellene könnyíteni a menekültek családegyesítését az Európa Tanács szerint

2017. október 26. 12:16

A menekültek családegyesítését egyre szigorúbban szabályozó európai törvények gyakran nem felelnek meg az emberi jogi előírásoknak, a korlátozások felszámolása az érintetteknek és a befogadó társadalmaknak egyaránt hasznára válna – foglalt állást Nils Muiznieks, az Európa Tanács (ET) emberi jogi biztosa csütörtökön.

2017. október 26. 12:16

A menekültek családegyesítését egyre szigorúbban szabályozó európai törvények gyakran nem felelnek meg az emberi jogi előírásoknak, ezen korlátozások mihamarabbi felszámolása az érintetteknek és a befogadó társadalmaknak egyaránt hasznára válna – foglalt állást Nils Muiznieks, az Európa Tanács (ET) emberi jogi biztosa csütörtökön.

A menekültek közül sokaknak hátra kell hagyniuk családtagjaikat, ez pedig csak fokozza a száműzetés traumáját. Miután menedéket találnak Európában, gyakran a családegyesítés a menekültek első számú prioritása. Nem kell nagy képzelőerő ahhoz, hogy felismerjük, milyen szörnyűséges lehet számukra, ha megfosztják őket ennek a lehetőségétől” – mutatott rá közleményében a lett biztos. Hozzátette, jelenleg menekültek ezrei kénytelenek tartósan külön élni házastársuktól és gyerekeiktől az egyre szigorodó európai törvények miatt, amelyek gyakorta sértik az emberi jogi normák betűjét vagy szellemét.

A 2015-2016-os migrációs válságra válaszul hozott új szabályok jelentősen megnehezítették a menekültek, s különösen a – menekültstátus helyett – úgynevezett kiegészítő védelemben részesített személyek családegyesítését. Utóbbiak esetében „nem tükrözi a valóságot” a hatóságoknak az a feltételezése, miszerint csak rövid ideig maradnak Európában, az elhúzó konfliktusok miatt ugyanis az ideiglenes tartózkodás gyakran tartóssá válik - hangsúlyozta. Muiznieks emellett sérelmezte, hogy a családegyesítésről szóló diskurzus rövidtávú politikai megfontolások mentén zajlik a kontinensen, ahol a legfőbb kérdés az, hogy miként lehet csökkenteni az újonnan érkezők számát.

Mint írta, a hátrahagyott rokonok sorsa miatti bizonytalanság meglehetősen káros a menekültek integrációja szempontjából, különösképpen a kísérő nélküli gyerekek esetében, az ET tagországainak ezért újra kellene gondolniuk a jelenleg alkalmazott megközelítésüket. A családegyesítések ellehetetlenítése ráadásul ellentmond annak a célkitűzésnek is, hogy szabályozott keretek közé szorítsák a migrációt – emelte ki Muiznieks.

(MTI)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 61 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Biivisz
2017. október 27. 10:03
Segély helyett kapjanak évente 4-5 repjegyet a hazautazáshoz és akkor láthatják a családjukat. (Amúgy is ezt csinálják.) Persze aki haza tud utazni, már otthon is maradhat. :-)
vérgőz
2017. október 26. 16:01
Családegyesítés?! Hiszen azt sem lehet tudni, ki-ki. Hisz általában papírjaik sincsenek... mi a garancia, hogy a beimportált emberek valóban a rokonaik?!
kjkj945
2017. október 26. 15:33
Miért nem családostul meneültek? Lgálisan Ja acsalád tagjai nem menekültek
Jason Bourne
2017. október 26. 15:28
"Meg kellene könnyíteni a menekültek családegyesítését az Európa Tanács szerint" Teljesen egyetértek. Vissza kell az összeset zsuppolni oda, ahonnét jöttek, hogy tudjanak egyesülni a szétszakított családok. Csak így lehet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!