Vérengzés történt Franciaországban: a hatóságok egyelőre nem reagáltak a megkeresésekre
A La Voix du Nord című regionális lap szerint a gyanúsított egy 20-as évei elején járó férfi.
Egy felszámolás alatt lévő autógyár munkásai tüntettek az elnök ellen, aki nem érti, miért nem keresnek állást egy közeli üzemben.
Hatalmas indulatokat váltott ki Emmanuel Macron francia elnök egy szerdai megjegyzése, melyet egy nehéz helyzetben lévő autógyár alkalmazottaira tett – írja a Figaro. Macron a délnyugat-franciaországi Égletons-ban tett látogatást, érkezését azonban megzavarták a helyi GM&S nevű, júniusban felszámolás alá került autóüzem munkásai. A tüntetők a rendőrökkel is összecsaptak.
Tévékamerák rögzítették, amint a helyszínre érkező Macron Nouvelle-Aquitaine szocialista elnökével, Alain Rousset-val elegyedett szóba. Rousset arról panaszkodott, hogy nem találnak embereket egy közeli üzem posztjainak betöltésére, mire Macron megjegyezte: „Vannak, akik ahelyett, hogy csinálják itt a kuplerájt, jobban tennék, ha elmennének oda munkát keresni. Vannak, akiknek megvan a megfelelő képesítésük ehhez, és az az üzem nincs is messze innen”.
Macron megjegyzése felháborodást váltott ki az ellenzékiek körében, akik azzal vádolják a korábban beektetési bankárként dolgozó elnököt, hogy érzéketlen a köznapi emberek gondjaira. A Szocialista Párt arra szólította fel Macront, hogy válogassa meg jobban a szavait, és tisztelje a franciákat. A szélsőbaloldali Engedetlen Franciaország képviselője, Adrien Quatennens szerint Macron nem is tudja, mi az, hogy munkát keresni, és ő maga a kupleráj. Florian Philippot, a Nemzeti Front nemrég távozott alelnöke úgy véli, Macron szavai az alacsony jövedelmű dolgozók iránti megvetéséről tanúskodnak. Macron szóvivője azzal védte meg az elnök megjegyzését, hogy azt kiragadták a szövegkörnyezetéből.
Macron korábban is tett vitatott kijelentéseket: még gazdasági miniszterként arról beszélt, hogy „egy pályaudvar egy olyan hely, ahol találkozunk olyanokkal, akik sikeresek, és olyanokkal is, akik senkik”, idén szeptemberben pedig a hatalmas tüntetésektől kísért munkajogi reform kapcsán jelentette ki: „nem fogok engedni senkinek, sem a lazsálóknak, sem a cinikusoknak, sem a szélsőségeseknek.”